Червоний вовчак у кішок

Патології імунної системи займають індивідуальне місце у ветеринарній практиці. Виділяють цілу групу хвороб аутоімунного типу, що вражають не тільки верхні покриви шкіри, але і внутрішні органи. Одним з подібних хвороб, вважається червоний вовчак.

Покриви шкіри вражає в переважній більшості дискоїдний тип вовчака. В основному, захворювання діагностується у кішок. Причин розвитку аутоімунної патології багато, але достовірних немає.

Можливим аргументом, що провокує розвиток аутоімунної патології, вважається – випромінювання ультрафіолетового випромінювання. На тлі випромінювання ультрафіолету розвивається дуже високий апоптоз. Кератиноцити гинуть швидше доступного, а Протеїнові компоненти, що знаходяться в ядрі зруйнованої клітини, ставати факторів провокації. Частинки зруйнованих ядер стають основою розвитку антитіл-антиген комплексу, як при алергічні реакції.

Сформовані імунні комплекси провокують розвиток процесів запального типу в подальшому. З’являється агресивний вплив на клітинному рівні. У кішок дискоїдний червоний вовчак діагностується дуже рідко, ніж у собак.

Причини і симптоми червоного вовчака у кішок

Системний червоний вовчак — собою являє патологічний рідкісний процес, що зачіпає область імунної системи. Точна діагностика можливо виключно в умовах лабораторії в лікарні клініки. В процесі постановки діагнозу обов’язково проводитися диференціація, від інших хвороб організму, що мають подібну клінічну картину, але інший терапевтичний підхід.

В результаті того, що червоний вовчак вважається аутоімунною патологією, в організмі відбувається руйнування тканинних структур у всіх органах. Ознаки патології досить різні. При дискоїдний тип патології ознаки часто нагадують дерматити в запущених випадках.

В ході ряду наукових досліджень не вийшло виявити основоположної причини розвитку аутоімунних патологій. Орієнтовно, провокаційним аргументом ставати генетична спадковість. Але прояв хвороби відбувається в результаті впливу наступних причин:

 • не контрольоване застосування лікарських засобів;
 • пристойна кількість УФ опромінення;
 • призначення гормональної терапії з невідповідністю дозувань;
 • зараження організму різними вірусами.

Доведено, що спровокувати розвиток системного вовчака може будь-яке захворювання, що порушує роботу імунної системи. Необхідно відзначити, що у різних кішок прояви занепаду імунітету відбуваються по-різному. Системний червоний вовчак може розвинутися у кішки незалежно від віку або ж статі. Існує ціла група порід кішок, що мають генетичну схильність до розвитку патології:

 • сіамські кішки;
 • перси;
 • Гімалайські кішки.

За імунітет відповідають клітини великого значення, які продукують антитіла. При розвитку вовчака починають вироблятися нестандартні антитіла проти тканинних структур. Антитіла-команда спеціального призначення, спрямована на знешкодження і усунення супротивників. Якщо розвивається дискоїдний червоний вовчак, то зміни розвиваються в клітинах епідермального шару шкіри (аутоантитіла до антигенів).

Покриви шкіри при червоному вовчаку уражаються не завжди. Приблизно кожна п’ята тварина, з діагностованою червоний вовчак, має шкірну форму патології. Ознаками розвитку дискоїдного вовчака вважаються:

 • гіперемія ділянки покриву шкіри, дуже високе лущення покривів шкіри, розвиток себореї;
 • різка зміна лімфатичних вузлів в розмірі;
 • запальні процеси на шкірному покриві, що локалізуються в області кігтів;
 • поява відмінних ділянок алопеції, з вираженою червоною облямівкою по краєчках, покритих корками (особливо яскраво виражено в області голови і вушних раковин кішки).

У разі розвитку системного червоного вовчака без шкірних прояв, ураження організму набагато серйозніше. Характерними ознаками системного червоного вовчака, стають:

  ;

 • зміна показників температури тіла;
 • порушення в психоемоційному стані, неврологічні зміни;
 • виразкові ураження слизової оболонки, що вистилає порожнину рота;
 • розвиток процесів запалення в сечовидільної системи (аутоімунні гломерулонефрити);
 • запалення, що зачіпають суглобову сумку;
 • різка зміна функціонування м’язових волокон (атрофія і дуже висока слабкість).

На тлі змін в організмі розвивається анемія, що виявляється зміною відтінку помітних слизових оболонок, дуже високою слабкістю тварини. Аргументом, що провокує анемію при червоному вовчаку, ставати глобальне руйнування еритроцитів в крові. Крім анемії, при вовчаку у кішок, зустрічається тромбоцитопенія і лейкопенія, що говорить перш за все про ураження структур кісткового мозку.

При дискоїдний червоний вовчак (шкірна форма аутоімунного порушення), не з’являється системних порушень, тому небезпеки для життя кішки не зустрічається. Такі ж зміни часто спостерігаються у кішок лисих порід, які перебувають безмірно під ультрафіолетовими променями.

Поява лущення на морді і свербіж, не завжди є ознакою аутоімунного захворювання. Доведено, що випадків дискоїдного червоного вовчака в світі тільки пару. Характерними ознаками шкірної форми патології ставати-гіперемія ділянок покриву шкіри, утворення нестандартних кірок, сильний свербіж, що провокує появу расчесов. У більшості випадків може бути ураження носових ходів, виникнення виразок в місці розташування кігтів (когтьове ложе).

Діагностика та лікування

При підозрі на аутоімунні патології, слід в обов’язковому порядку звернутися до ветлікаря. Точний діагноз можливий лише після взяття проб тканин на біопсію. Паралельно доведеться проводити диференціацію системного червоного вовчака від подібних хвороб, як лімфома, пухирчатка, дерматофітія, алергія, дерматит на тлі використання медикаментозних препаратів.

Припущення на системний вовчак, вимагає докази шляхом проведення декількох тестів. Проводитися серологія крові (призначаються антинуклеарний антитільний тест). В ході діагностики, призначатися такі дослідження крім біопсії:

 • загальний клінічний аналіз крові;
 • Біохімія крові;
 • діагностика за допомогою ультразвуку;
 • рентгенографічне дослідження.

Крім цього, кішок з підозрою на аутоімунні захворювання, потрібно перевіряти і на наявність подібних заразних захворювань, як інфекційний перитоніт і вірус лейкозу кішок.

Терапія призначається на тлі отриманих лабораторних та інструментальних досліджень. Схема лікування розробляється персонально і сильно залежить від розташування патології і ступеня ураження організму. Основними ліками, що застосовуються для коригування стану кішки при системний червоний вовчак, є – преднізолон, дексаметазон, Траиамцинолон. Преднізолон часто застосовують в комбінуванні з Хлорамбуцилом.

Тривалість терапії визначає тільки ветлікар. В основному, потрібна корекція стану протягом пари місяців. Потроху дозування гормональних препаратів зменшують, досконало доводячи до невеликих кількостей. Ремісію підтримують шляхом введення невеликих доз препарату, що вводяться не день у день.

Якщо лікування немає і адекватної відповіді організму на терапію, проводитися корекція іммунносупресівнимі ліками. Шкірна форма захворювання, в ході лікування передбачає захист тіла від дії променів ультрафіолету. У дискоїдний вовчак потрібно введення преднізолону. Лікування місцевими препаратами у вигляді мазей, проводитися нечасто, так як не дає хорошого ефекту.

Терапія стероїдними гормональними речовинами провокує сильні зміни в організмі, аж до розвитку хвороб шлунка і кишечника. Якщо діагностовано вторинні запальні вогнища, спровоковані патогенною мікрофлорою, проводитися терапія антибіотиками великого спектру дії. Не допустити розвиток процесів запалення в нирках і сечовидільної системи, також дає можливість актуальний прийом антибіотиків.

Будь-які патології аутоімунного типу не подаються лікуванню за допомогою гомеопатичних препаратів і народних методів. Купірувати стан улюбленця дозволяють виключно стероїдні гормональні препарати та імуносупресори.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

close