Біографія Маршака: життя і творчість письменника

Чим примітна біографія Маршака, крім того що він створив найвідоміші та найпопулярніші дитячі вірші? Самуїл Якович багато подорожував, вивчав Талмуд і творчість єврейських письменників. Писав автор і твори для дорослих.

Самуїл Маршак: біографія, факти з життя

Багато хто знає, що писав Маршак. Прізвище цього автора на слуху у більшості з дитячих років завдяки першим ілюстрованим поетичним казкам.

Але далеко не всім відома біографія Самуїла Яковича Маршака. Тому, перш ніж переходити до опису творчості, познайомимося з історією його життя.

Коротка біографія Маршака: дитячі роки

Хлопчик, якому дали ім’я Самуїл, з’явився на світ 1887 року в сім’ї євреїв, що належали до найдавнішого роду дослідників Талмуду:

 • Його тато служив на заводі з виробництва мила хіміком.
 • Мама була домогосподаркою, виховувала шістьох дітей.

Батько сімейства шукав шляхи реалізації в професії, тому Маршаки раз у раз переїжджали: побували у Вітебську, Покрові, Бахмуті, з 1900 року затрималися в Острогожську, а трохи пізніше переїхали до Петербурга.

Самуїл уже в юні роки виявив літературний талант. Однак вихідці з єврейських родин не завжди могли потрапити до гімназії. Тому, коли рідні хлопчика вже жили в Петербурзі, він затримався в Острогожську.

Самуїл відвідував батьків на канікулах. Під час одного з таких візитів відбулася його доленосна зустріч із критиком і мистецтвознавцем Володимиром Стасовим.

Маршак: біографія поета-початківця

Так сталося, що Стасову попалися на очі перші твори хлопчика. Він одразу розгледів у ньому талант і поклопотався про переведення в одну з гімназій Петербурга:

 • У місті на Неві Самуїла найбільше привабила публічна бібліотека, в якій він перечитав усю світову класику.
 • Стасов прищеплював йому любов до мистецтва, зацікавив національною єврейською творчістю.
 • Крім того, 1904 року він представив юнака Максиму Горькому.

Коли Горький дізнався, що пітерський клімат негативно позначається на здоров’ї Маршака, то запросив його на власну дачу в Ялту.

Де жив Самуїл Маршак у цей період? Практично два десятиліття він вів життя кочівника:

 • Два роки провів у Ялті.
 • У 1911 році з товаришами вирушив подорожувати на Близький Схід як кореспондент.
 • Через рік побував в Англії, навчався в Лондонському університеті.
 • На батьківщину повернувся за два роки, ще кілька разів переїжджав із міста в місто і тільки з 1922 року влаштувався в Петрограді.

Маршак: особисте життя

З майбутньою дружиною Софією Михайлівною Мільвідською юний письменник познайомився, коли подорожував Близьким Сходом. До Лондона пара їхала вже в статусі подружжя. Софія Михайлівна як вірний друг і муза супроводжувала Самуїла Яковича все життя.

За відгуками сучасників, чоловік і дружина відрізнялися за темпераментом і характером, доповнюючи одне одного:

 • Творчу особистість Маршака вирізняла запальна вдача, імпульсивність.
 • Його дружина була справжнім «технарем» за складом розуму: вона була розважлива, спокійна.

У шлюбі народилося троє дітей:

 • Першою на світ з’явилася дівчинка Натанаель. У віці одного року, 1915 року, вона випадково перекинула на себе самовар з окропом і померла через опіки.
 • Через два роки народився хлопчик, якого назвали Іммануель. Він став фізиком і перекладачем, розробив метод аерофотозйомки.
 • Яків з’явився на світ 1925 року і прожив 21 рік. Його життя обірвав туберкульоз.

Батьки дуже дорожили дітьми. Так, «Казку про дурне мишеня» Маршак Самуїл Якович створив протягом однієї ночі, щоб заробити гроші на лікування Іммануеля в Євпаторії.

Роки життя Маршака обірвалися 1964 року. У похилому віці поет став практично сліпим через катаракту. Із життя пішов через гостру серцеву недостатність.

Самуїл Маршак: твори, творчість

Література і творчість були присутні в дитинстві та юності Маршака. За спогадами самого поета, він складав вірші, коли ще не міг їх записати. Острогозька дітвора приходила до нього в гості і з задоволенням слухала веселі історії, які вигадував тямущий хлопчик.

Чи варто дивуватися тому, що критик Стасов, коли прочитав вірші хлопчика, зробив усе можливе для розкриття і розвитку його таланту. З моменту переїзду до Петербурга і з’являється письменник Маршак.

Його твори вперше опублікували 1907 року. Це була збірка «Сіоніди» на єврейську тематику. Поряд з авторською творчістю, письменника захопили переклади. Роботу в цьому напрямку він розпочав із творчості єврейських поетів.

Усі твори цього періоду призначені для дорослих читачів:

 • Один із найкращих циклів юного автора — збірка «Палестина», що була створена в подорожах.
 • Під час навчання в Англії Самуїл вивчав народну творчість Британії та Шотландії, перекладав балади, твори класиків.

Але в більшовицькій, а потім і в радянській сталінській Росії до творчості літераторів влада не завжди була лояльною. Кожен з авторів міг потрапити в немилість і зазнати репресій. Тому Самуїлу Яковичу довелося шукати вихід — створювати твори для дітей.

Маршака вирізняла любов до юного покоління:

 • У Краснодарі 1920 року він організував перший дитячий театр. На сцені ставили вистави за його п’єсами «Дванадцять місяців», «Теремок».
 • Через три роки були опубліковані дитячі твори Маршака. Це були власні казки Маршака («Котячий дім», «Ось який неуважний», «Багаж», «Казка про дурне мишеня») і переклади («Дім, який побудував Джек»).

Зазначимо, що Самуїл Якович був до неможливості розсіяний. Існує думка, що розповідь про людину з вулиці Басейної була автобіографічною — так схожий на свого героя Маршак. Мультфільми, зняті за мотивами цих творів, швидко стали популярними.

У роки війни мобілізація не торкнулася Маршака через поганий зір. Він став автором сатиричних фейлетонів, створював антифашистські плакати.

Відомий добротою і чуйністю, Маршак під час репресій, коли письменники зазнавали гонінь, намагався захистити колег по перу. Він був дуже сміливий, звертався навіть до НКВС, щоб захистити Бродського і Солженіцина.

Тож не дивно, що і Самуїла Яковича звинуватили в космополітизмі. З’явилися чутки про те, що його вірші для дітей — зашифровані кабалістичні заклики. Як потомствений єврей, письменник займався вивченням Талмуда, писав сіоністські вірші, але це жодним чином не позначалося на дитячих книжках.

У 1960-х, коли репресії припинилися, було опубліковано збірку віршів для дорослих «Вибрана лірика». У 1960 році вийшла автобіографія митця під назвою «На початку життя».

Внесок письменника в літературу оцінено кількома Сталінськими і Ленінськими преміями та нагородами, зокрема орденом Леніна, орденом Трудового Червоного Прапора.

Така біографія Маршака — поета, який подарував світові безліч прекрасних рядків, добрих і щирих творів. Самуїл Якович зумів реалізувати свій талант у вельми непростих умовах, залишив нащадкам багату поетичну спадщину.

close