Самарканд: визначні пам’ятки та цікаві факти про стародавнє місто

Загальні відомості про Самарканд як туристичний маршрут

Скільки років Самарканду? Самарканд — одне з найдавніших міст світу. Історія цього узбецького міста налічує понад 2750 років, що робить його ровесником Риму та Афін, пише Uzbekistan Travel .

Вважають, що назва міста походить від согдійського «smr’kand», що означає ‘кам’яне місто’. В епоху Античності Самарканд носив назву Афросіаб, а у стародавніх греків і в Римі був відомий як Мараканда. Особливого розквіту і величі місто досягло за часів правління великого Тимура.

Правитель зробив Самарканд столицею своєї імперії і не шкодував коштів на її прикрашання. Для цього він запрошував іменитих майстрів. Найбільшу кількість монументів було зведено в місті в епоху Тимуридів.

Де знаходиться Самарканд? Самарканд розташований в Узбекистані. Це центр Самаркандського вілоята (області). Офіційна мова — узбецька, а національна валюта — узбецький сум.

Дістатися до Самарканда з Казахстану можна кількома способами :

  • літаком;
  • поїздом;
  • автобусом;
  • на особистому автомобілі.

Більшість визначних пам’яток Самарканда можна обійти пішки, а ось для виїздів за місто або у віддалені райони можна скористатися таксі, проте важливо обумовити ціну на поїздку заздалегідь.

Коли краще їхати в Самарканд? Клімат дає змогу комфортно подорожувати до Самарканда практично цілий рік, але найкращим часом для відвідування країни вважають періоди квітень-червень, вересень-жовтень. Період з кінця червня до початку серпня вважають найспекотнішим і називають «чілля» (40 днів). Вдень температура повітря в тіні піднімається вище +40 °C, а вночі не опускається нижче +30 °C.

Перлина Центральної Азії славиться культурною та історичною спадщиною. У 2001 році Самарканд було занесено до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Архітектурний ансамбль міста славиться своїми медресе, бірюзовими мечетями і мозаїчними візерунками на кам’яних стінах середньовічних будівель.

Плануючи подорож до цього дивовижного міста, врахуйте такі моменти:

  1. Обмінюйте валюту на місцеві гроші в офіційних банках. У них найвигідніші умови.
  2. Бувалі мандрівники радять після прибуття в аеропорт скористатися автобусом, оскільки послуги місцевих таксі можуть коштувати в кілька разів дорожче.
  3. Як і на будь-якому східному ринку, любителям шопінгу варто поторгуватися.
  4. Якщо плануєте привезти з відпочинку сувеніри, пам’ятайте, що вивезення з країни антикваріату заборонено. З їстівних подарунків можна вибрати різноманітні сухофрукти і горіхи, а з практичних — місцевий посуд, різьблені скриньки або одяг з дизайнерських магазинів.
  5. Під час відвідування культових місць (храми, мечеті, медресе) жінкам необхідно накидати на голову і плечі легкий шарф.

В Узбекистані немає законодавчих обмежень щодо зовнішнього оздоблення, проте рекомендується уникати занадто відкритого одягу.

Варто згадати і про місцеву гастрономію. У кафе та ресторанах подають не тільки страви національної узбецької кухні, а й європейської. Щоб відчути колорит країни, зазирніть у чайхану, де разом із гарячим чаєм вам подадуть традиційну випічку. До списку того, що ще потрібно скуштувати, бувалі мандрівники включають місцеві манти та самаркандські коржі. На окрему увагу заслуговує місцевий плов і шашлик.

Пам’ятки Самарканда

Що подивитися в Самарканді? Дослідникам історії та архітектури стародавнього міста ресурси Central Asia Guide , Uzbekistan Travel радять відвідати Регістан, мавзолей Гур-Емір, мечеть Бібі-Ханим, Шахі-Зінду та Сіабський базар.

Регістан

Ресурс Central Asia Guide називає площу Регістан (‘місце, вкрите піском’) серцем стародавнього Самарканда. Погляди туристів привернуть витончені високі мінарети та портали, декоровані розписом і мозаїкою. У стародавні часи міська влада збирала на цій площі народ, щоб оголосити укази правителя. Тут проводилися публічні страти. Те, який вигляд має Регістан сьогодні, стало результатом кропіткої роботи реставраторів.

Найзнаменитіші будівлі на площі — архітектурний ансамбль XV-XVII століть, до якого входять будівлі трьох мусульманських релігійно-просвітницьких закладів (медресе) — Шер Дор, Тілля-Карі та Улугбека, — кожна з яких стала пам’яткою архітектури.

Мавзолей Гур-Емір

Усипальниця Тимуридів, мавзолей Гур-Емір, — шедевр перського зодчества. Спочатку Гур-Емір (‘гробниця царя’) призначався для онука Тамерлана Мухаммада Султана, який помер після військового походу на Османську імперію. Однак пізніше в мавзолеї Гур-Емір знайшов спочинок і сам Тамерлан, і інші представники династії Тимуридів.

Мавзолей увінчаний 15-метровим ребристим куполом синього кольору. Стіни зовні облицьовані цеглою і глазурованою мозаїкою, а всередині — плитками з онікса. Склепіння купола з синьо-золотими розписами імітують зоряне небо. У головному приміщенні мавзолею встановлені нефритові надгробки, самі ж гробниці розміщені нижче, у підземному склепі.

Мечеть Бібі-Ханим

Соборна мечеть Аміра Темура Бібі-Ханим розташувалася в центрі історичного міста Самарканд. За даними Uzbekistan Travel, вона була споруджена в період з 1399 по 1404 рік за наказом полководця і стала найбільшою мечеттю в Середній Азії. Бібі-Ханим у перекладі означає ‘старша принцеса’. Вважається, що мечеть названа на честь коханої дружини Тамерлана, відомої в історії як Сарай-мульк ханум.

Споруда являє собою комплекс із чотирьох будівель — вхідної арки, будівлі головної мечеті та двох маленьких. Величезний двір оточений галереєю арок і чотирма мінаретами по кутах.

Шахі-Зінда

Неподалік від мечеті Бібі-Ханим розташувався Шахі-Зінда — комплекс з одинадцяти мавзолеїв XIV-XV століть. Основним мавзолеєм, звідки починається некрополь, вважається могила двоюрідного брата пророка Мухаммеда — Кусама ібн-Аббаса, якого так і називали Шахі-Зінда, що в перекладі з перської означає ‘живий цар’.

Будинки ансамблю діляться на нижню, середню і верхню групи і з’єднані чартаками — арковими проходами. Мавзолеї виконані у вигляді квадратних купольних будівель із цегли, плиток і прикрашені різьбленою мозаїкою. Завершує архітектурний ансамбль головний вхід у склеп Шахі-Зінда.

Сіабський базар

Ще одна визначна пам’ятка міста — Сіабський базар. Східні ринки мають особливу атмосферу, і цей не виняток. Торгові ряди розташувалися на понад 5 га землі, а над входом височіє тристулкова арка, прикрашена мозаїкою.

Тут можна знайти спеції, хліби, солодощі, овочі, фрукти та баштанні культури, вирощені місцевими землеробами. Якщо хочете привезти з подорожі смачний сувенір, неодмінно варто сюди зазирнути. Крім того, на Сіабському базарі є ремісничі ряди, де майстри продають свої вироби.

Кажуть, що Олександр Македонський сказав: «Все, що я чув про Самарканд, — все правда, абсолютно все! За винятком одного: він виявився прекраснішим, ніж я міг собі уявити! «. Як і сотні років тому, Самарканд продовжує захоплювати гостей, а самобутність і неповторний вигляд міста як магніт притягують мандрівників.

Дізнавайтеся про все першими

Підпишіться і дізнавайтеся про свіжі новини Казахстану, фото, відео та інші ексклюзиви.

close