Тхір-зовнішній вигляд спосіб життя і види порід

Тхори є хижаками, але зараз їх стали часто заводити вдома. Але обов’язково необхідно вивчити їх життєвий образ, місця проживання і різновиди порід.

Тхори-це дрібні хижі звірята, які входять в сімейство куницевих. Зараз їх стали часто заводити вдома, але це не дивує, адже це миле і ніжне тварина, яке володіє невимогливим характером. Але все ж не кожен знає повну характеристику цього звірка, центральні місця його проживання, його життєвий образ і його звички в умовах дикої природи, а дуже важливе як виглядає тхір. Перед тим як його заводити у себе в квартирі або будинку варто більш добре вивчити його повний опис.

Характеристика зовнішнього вигляду тхора

Дикий тхір також як і його найближчі родичі володіє маленькими розмірами. Плюс до всього він має схожі зовнішні характеристики. Але краще розглянути його повну характеристику, щоб його відрізнити від інших представників його сімейства.

Тхір і куниця зовні дуже схожі, дуже часто багато мисливців не знаходять відмінність між цими двома звірками. Завдяки цьому необхідно розглянути визначальні параметри і зовнішні характеристики тхорів:

 • колірна палітра. Головний відтінок вовни зазвичай буро-чорний, а ось поверхню лап, спини, хвоста і морди мають темне забарвлення. Білі цятки можуть бути присутніми на області чола, країв вух, підборіддя. На животі, боках фарбування вовняного покриву набагато світліше. У зимовий час звір після линьки має набагато темніше забарвлення на відміну від кольору шерсті влітку. Також можна зустріти варіанти чорного забарвлення — повністю руді, альбіноси (фуро);
 • хутро. У тхора хутро не сильно насичений, однак при цьому він має блиск. Довжина його дуже велика, на спині довжина вовняного покриву може становити 6 сантиметрів;
 • форма голови. Вона має овальну форму, з обох боків трохи плеската. Повільно переходить в область шиї;
 • очі мають відтінком коричневого кольору з блиском. За розмірами вони маленькі;
 • тіло у тхорів маленьке. Воно має дуже високу гнучкість, тому тварина може потрапити в щілини, отвори. Довжина тулуба може становити від 30 до 48 сантиметрів;
 • цей звір володіє короткими і товстими лапами. У самців довжина задніх лап становить всього 6-8 сантиметрів, завдяки цьому з боку вони виглядають приземкуватими. Але, не звертаючи уваги на це, ці звірята дуже прудкі і верткі. Кінцівки мають по 5 пальців з кігтиками і перетинками маленьких розмірів, завдяки цьому вони можуть виривати в земля ямки і норки;
 • довжина хвоста досить хвора, його розмір становить приблизно ? частина від всієї довжини всього тіла. В середньому довжина даної частини тіла може становити від 8 до 16 сантиметрів;
 • маса тіла. Тхори важать дуже мало, вага тіла зазвичай змінюється в залежності від пори року. Перед зимою вони намагаються запастися жиром, в цей час їх маса тіла у самців може становити приблизно 2 кілограми. А ось вага самок становить менше практично вдвічі.

Необхідно підкреслити! У тхорів поруч з анальним отвором є залози, з яких виділяється дуже раптовий і смердючий запах. За рахунок нього вони відганяють власних ворогів і скликають побратимів.

Середовище проживання, особливості стилю життя

Тхір, як і ласка, норка зазвичай живуть в зонах з лісовою, степовою і лісостеповою місцевістю. Вони живуть на землях європейських країн (в тому числі в Англії), в Америці, в нашій країні, Казахстані, Україні, Китаї, країнах Середньої і Центральної Азії, в північно-західній частині Африки.

У дикому лісі тхір дуже сильно звикає до власного місця проживання. Для укриттів застосовується норка, яку нечасто він прориває самостійно. Він застосовує для проживання старі нори, які залишилися після лисиць або борсуків, іноді може селитися в дуплах старих дерев.

Ці тварини починають власну активну діяльність вночі. На полювання вони вважають за краще виходити вночі. Жертву звір вичікує в укритті, прагнучи бути невидимим, він ретельно спостерігає і вибирає зручний момент для нападу. Любить харчуватися різною маленькою тваринністю:

 • полівка;
 • щур;
 • жаба;
 • крота;
 • у зимовий час в періоди нестачі їжі, цей звір може харчуватися різними комахами, жучками, ящірками.

Іноді тхір може поїдати яйця птахів, дуже сильно він любить перепелині.

На вихованців проживають в будинку ці тварини нечасто відкривають полювання. Вони намагаються подалі триматися від людей і від їх місць проживання. Однак коли в умовах дикого лісу стає мало їжі для прожитку вони починають наближатися до будинків людини і нападати на фермерські угіддя. Основним об’єктом нападу вважається курник. Після проникнення в цей сарай, тхір нападає на курей, душить їх або відкушує їм голови. Якщо звір маленький, то велика птиця йому буде важко, в даних випадках він може нападати курчат.

Процес розмноження і спарювання починається з кінця лютого і триває до останнього місяця влітку. Період повного статевого дозрівання триває 10-12 місяців. Процес злучки протікає бурхливо, у таких звірків відсутня шлюбний ритуал. Зазвичай самець раптово накидається на самку, хапає її зубами за холку і тримає її проти волі.

Виношування у тхорів триває в середньому близько півтора місяця. В одному посліді може бути від 4 до 18 дитинчат. В середньому новонароджений тхір важить 5-10 грамів. Турбота про дитинчат падає на плечі самок, самець в даному процесі участі не приймає. Протягом перших 2-3 місяців новонароджені їдять грудне молоко. А вже з 4 місяці вони переходять на вживання сирого м’яса.

Види тхорів

Перш ніж придбати цього звірка потрібно розібратися, які на сьогоднішній день є види тхорів. Їх не дуже то й багато, всього три, однак при цьому кожен вид має характерні характерними особливостями.

Степовий

Степовий тхір також відомий як світлий, білий тхір. В інтернеті можна подивитися фото з цим звіром, на не можна помітити очевидні відмінні риси в зовнішності.

 • степові особини володіють великими розмірами. При вазі 2 кілограми вони можуть виростати до 52-56 сантиметрів;
 • розмір довжини хвоста звірків даного виду може бути близько 18 сантиметрів;
 • такий вид володіє довгим остевим волосом з рідкісною структурою;
 • загальна фарбування коричневого відтінку, знизу є подпушь щільна на дотик, вона має світлий колір.

Лісовий

Також їх називають звичайними, чорними. Звірята даного виду мають невеликі розміри тіла, його довжина становить всього 36-48 сантиметрів. Маса великої особини може бути від 400 грам до півтора кілограма.

Колір шерсті у чорного тхора на відміну від представників степового виду не має різкі контрасти між забарвленням ніг і всього тіла. Основна фарбування у звірків чорно-бура, а ноги, хвіст, область подгрудкі мають чорне забарвлення. Також іноді зустрічаються особини, які мають повністю білу або руде забарвлення.

Африканський тхір або фретка вважається одомашненим тваринам, який відноситься до даного виду. Іноді такий вид називають фуро, але вчені його використовують для особин альбіносів. для того щоб зрозуміти як виглядають такі варіанти, можна подивитися фото.

Зовнішній вигляд практично не відрізняється від представників інших різновидів:

 • довжина тіла Середня, вона може становити приблизно 51 сантиметр;
 • маса тварини може змінюватися від 700 грам до 2 кілограм;
 • розмір довжини хвоста становить 12 сантиметрів;
 • фарбування аналогічна, як у особин лісового виду.

Іноді одомашнених фреток схрещують з дикими особинами. Гібриди характерні тим, що мають дуже великі розміри тіла, однак при цьому всі зовнішні лінії схожі з параметрами двох видів, які були вжиті для схрещування. Декоративний тхір має назву хонорик. За своїм виглядом він нагадує чимось нірку або ангору. Вони мають густу коричневу подпушь, яка схожа на хутро соболя. для того щоб точно зрозуміти як виглядає такий вигляд, можна подивитися його фото.

Необхідно звернути свою увагу! Ангорський тхір або хонорик володіє сильно агресивністю. Ці різновиди просто не можуть уживатися людьми, завдяки цьому вони живуть тільки в дикому лісі.

Американський

Також їх називають чорноногими тхорами. Це рідкісний вид, який в Америці є в Червоній книзі. З року в рік їх кількість ставати менше, до теперішнього моменту вони знаходяться на межі повного зникнення. для того щоб зрозуміти як виглядають ці особини і які вони мають відмінності, необхідно подивитися фото в Інтернеті.

Особливості зовнішнього вигляду:

 • розмір тіла тхора становить 31-41 сантиметр;
 • вага особин може становити від 650 до 1 кілограма;
 • хвіст має пухнасту галявину, його довжина може бути від 11 до 15 см;
 • основний покрив має біле забарвлення, а на кінчиках волосків є темний колір. Завдяки цьому з боку може здатися, що звірята мають жовто-коричневе забарвлення.

Породи тхорів мають характерні характеристики, які потрібно знати. в інтернеті можна подивитися фото зі звірками конкретного виду, вони допоможуть в подальшому відрізнити особина. Для домашнього розведення підходять африканські особини, вони найкраще пристосовані до умов будинку і мають поступливим характером. Але його добробут залежить від належного догляду і прекрасних умов.

close