Маткова кровотеча у кішок

Домашні кішки і собаки мають схожу по будівлі систему репродукції. У кішок репродуктивні органи представлені маткою, що має два роги, яєчниками, матковими трубами і піхвою.

Виникнення кров’яних виділень або ж крові з області петлі у кішки – привід для хвилювання. Причинами виникнення крові у вихованки стають і захворювання в області ренальної системи.

Певні власники не турбуються, помітивши виділення крові з петлі у кішки, вважаючи, що так проходить період статевої охоти. Але на відміну від собак, під час тічки з піхви у кішки не повинно виділяється кров’янистого ексудату.

Фізіологічно зумовленими виділеннями кров’янистого типу у кішок, вважаються ті, що з’являються в період до початку сімейного процесу і пару тижнів після.

В іншому випадку, якщо володар помітив кров на підстилці або ж на статевих органах у кішки – слід звертатися до ветеринарної клініки за допомогою. У побутових умовах визначити точну причину виникнення крові можливим не представляється. Будь-яке зволікання буде причиною загибелі кішки.

Причини і ознаки маткової кровотечі у кішки

Кровотечі з матки діляться на 2 типи – відкриті і приховані. Закритий тип маткової кровотечі відрізняється закритою шийкою матки, що призводить до неможливості крові шукати вихід назовні.

Виділяється кров збирається в порожнині, провокуючи розвиток млявості у вихованця, проблеми з активністю, порушується апетит. У більшості випадків відзначаються проблеми в диханні (задишка), зниження загальної температури тіла (холодні подушечки лап).

Якщо володар акуратно проведе пальпацію живота, можна підкреслити збільшення порожнини живота в розмірах, а ще напруженість черевної стінки.

Великі внутрішні геморагії призводять до анемії залізодефіцитного типу, а ще премене кольору помітних слизових оболонок. Внутрішнє маткова кровотеча розвивається потроху.

У більшості випадків кров може накопичуватися тривало до декількох тижнів, а буває і за 48-72 години.

Що стосується відкритого типу кровотечі в матці, симптоматика більш виражається і відрізняється наступними зміною в стані кішки:

 • постійне приділення уваги власним зовнішнім статевим органам (кішка посилено і часто вилизує область промежини);
 • знижена активність навіть після тривало відпочинку;
 • краплі крові на підстилці або дивані;
 • засохлі буруваті плями в області кореня хвоста.

І відкритий і закритий тип кровотечі в матці-серйозна загроза не тільки для здоров’я, але і життя кішки. При появі відмінних ознак патологічного процесу, потрібно невідкладно звертатися до ветеринарної клініки за допомогою.

Виключно в умовах стаціонару існує можливість провести ретельну перевірку і допомогти улюбленцю.

Факторами, що провокують розвиток маткових кровотеч, виступають процеси запального характеру, травми механічного походження.

Матка собою являє орган, який прекрасно забезпечується кров’ю, тому при сильних ударах, цілісність тканин порушується, провокуючи кровотеча в порожнину матки. Головними причинами, що провокують кровотечі в порожнину матки, вважаються:

  . Видозмінені ракові клітини призводять до пригнічення імунного захисту, провокуючи пошкодження. Виділення з матки при раку кров’янисті. В подальшому виникає гнійний ексудат з різким, відразливим запахом, що виникають на тлі процесів руйнування тканин пухлини.

 • Руйнування плаценти. Після завершення фізіологічного процесу пологів, у кішки може з’явитися кровотеча, спровоковане загниванням частинок плаценти, що не вийшла вчасно. Крім кривавих виділень, з області петлі у тварини виникає гнійний ексудат, який свідчить про наявність патогенної мікрофлори.
 • Будова матки відрізняється високою кількістю судинних сплетінь. При несуттєвих пошкодженнях, може початися кровотеча, і відсутність допомоги призведе в подальшому до смертельного результату на тлі великої крововтрати. Існує група ризику, в яку входять домашні кішки під час виношування кошенят і періоду годування. Ризик травмуватися матки зростає у кішок в період вагітності в зв’язку з вираженим потовщенням її стінок і збільшенням в розмірах.

Запальні процеси, що розвиваються в маткової порожнини, наприклад ендометрит, а в разі ускладнення, піометра, відрізняються скупченням гнійного ексудату.

Гнійно-некротичний процес призводить до витончення і пошкодження стінок репродуктивного органу, провокуючи порушення цілісності судин, що зі свого боку призводить до геморагій.

Особливу небезпеку становить післяпологовий ендометрит у самок. Це пов’язано з тим, що процес регенерації тканин довгий і будь-яке пошкодження в даний момент буде причиною закінчення крові.

Непередбачене відкриття кровотечі в порожнині матки провокується і отруєнням організму зоокумаринами (препарати для знищення гризунів). Токсичні речовини в складі засобів для боротьби з мишами і щурами, проникають в організм і призводять до порушення роботи факторів згортання крові. Геморагії з’являються не тільки в матці, але і в інших внутрішніх органах.

Не виключаються кровотечі в матці, спровоковані сильним ураженням паразитами, що локалізуються в клітинах крові. Подібне захворювання як бабезіоз, передається домашнім собакам і кішкам від іксодових кліщів. Тому господарі вихованців обов’язково повинні стежити за тим, щоб була проведена актуальна протипаразитарна обробка, тим більше в пік сезонної активності кліщів.

Діагностика та лікування

Перед тим як приступити до лікування, ветлікар встановлює причину розвитку маткової кровотечі. Зупинити кровотечу без виявлення важливого фактора, неможливо.

Якщо володар кішки помітив у улюблениці ознаки, що вказують на розвиток патології, потрібно в короткі терміни доставити тварину в клініку.

Крім загального клінічного огляду, доктор призначить ряд діагностичних заходів. Для постановки точного діагнозу потрібні такі варіанти досліджень:

 • дослідження за допомогою ультразвуку органів, що знаходяться в порожнині живота;
 • рентген органів малого таза;
 • мазок і цитологічне дослідження виділень;
 • взяття проб біологічного матеріалу з піхви;
 • загальний клінічний аналіз крові;
 • аналіз сечі;
 • бакпосів на поживних середовищах для визначення виду патогенних мікроорганізмів.

Ступінь пошкодження маткових стінок буде служити підставою для розробки тактики лікування. При легких пошкодженнях, що відрізняються не великою геморагією, проводитися припікання лопнули судин за допомогою коагулятора.

Важливо застосування коагулятора при розривах судин, що знаходяться в області шийки матки. Великі геморагії вимагає проведення хірургічної дії з метою видалення кровоточить органу.

Під час виконання своєчасного втручання прибирають не тільки матку, а й придатки, запобігаючи розвитку складнощів в подальшому. Рекомендується повне видалення репродуктивних органів у самки в разі діагностування злоякісних новоутворень.

Консервативна терапія полягає в використання протишокових препаратів. Також призначається курс антибіотиків, потрібних для знищення патогенної мікрофлори, що викликає нагноєння.

Якщо кішка в результаті відкрився маткової кровотечі втратила пристойну кількість крові, рекомендується проведення переливання крові. Паралельно вводяться ліки, що призводять в норму роботу факторів згортання крові.

Діагностовані злоякісні пухлини прибирають хірургічним шляхом і призначається подальша терапія хіміопрепаратами для зменшення ризиків розвитку складнощів і допустимих повторень захворювання.

Лікування призначається виключно ветлікарем. Володар кішки зобов’язаний дотримуватися всіх інструкцій і не займатися самостійним лікуванням, в тому числі виправляти дозування препаратів без повідомлення ветеринара. В іншому випадку, це призведе до загибелі тварини.

Профілактика

Заходи попередження розвитку кровотеч в порожнині матки у кішок полягають в дотриманні деяких правил. Важливо систематично проводити обробку вихованця від паразитів, здатних переносити небезпечні захворювання (наприклад, піроплазмоз). Уникати отруєнь тварини зоокумаринами, не допускаючи кішку до вільного вигулу і не давати можливості харчуватися гризунами.

Важливим пунктом попередження вважається грамотна організація харчування кішки. Важливе значення має правильний раціон під час вагітності. У складі кормів зобов’язані бути всі нутрієнти, комплекси вітамінів і мінералів, що дозволяють підтримувати гомеостаз організму, і попереджати дуже високу крихкість судинних стінок.

Багато ветеринари рекомендують власникам кішок, які не планують застосовувати вихованця для подальшого розведення, проводити планову стерилізацію в молодому віці після настання статевої зрілості. Це дозволить не тільки уникнути розвитку кровотеч, але і не допустити розвиток небезпечних хвороб статевої системи, в тому числі і ракових пухлин.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

close