Кастрація собак 10 порад ветеринарів плюси і мінуси в якому віці каструють

Кастрація собак 10 порад ветеринарів плюси і мінуси в якому віці каструють - Ветеринар

Кастрація собаки досі вважається предметом розбіжностей і суперечок. Противники операції називають процедуру неприродною і жорстокою. Але статистика говорить, що дана дія йде вихованцеві тільки для користі. І все більше господарів вдаються до кастрації не тільки за медичними показаннями, а й для коригування поведінки собаки.

У великих містах існують організації волонтерів, що займаються виловом і кастрацією бездомних собак. Таким чином, небайдужі громадяни намагаються зменшити популяцію вуличних тварин і не допустити випадки їх агресивної поведінки.

Кастрація собак 10 порад ветеринарів плюси і мінуси в якому віці каструють - Ветеринар

Стерилізація і кастрація-в чому різниця?

Всупереч популярній думці про те, що це аналогічні операції для сук і псів, відмінність у них в іншому.

Стерилізація-це перекриття доступу насіння шляхом переривання каналів для псів. Для сук процес полягає в перев’язці труб матки. Після того як проведена операція тварини продовжують відчувати статеве бажання і можуть спаровуватися.

Кастрація-це видалення репродуктивних органів, яєчників і матки у сук, тестикул у псів. Собаки перестають виражати інтерес до іншої статі.

Обидві операції є порожнинними і проводяться під загальним наркозом. Перед прийняттям рішення про проведення подібної дії над твариною потрібно отримати консультацію з ветеринаром.

Кастрація собак 10 порад ветеринарів плюси і мінуси в якому віці каструють - Ветеринар

Плюси і мінуси

Основною перевагою кастрації можна назвати зниження здатності до репродукції тварини. Ця дія рятує власника від необхідності організації в’язки і пошуку нового будинку для цуценят.

 • зниження агресії в порівнянні з іншими тваринами;
 • характер вихованця стає більш врівноваженим, поведінка спокійним і послідовним;
 • усувається необхідність цілити територію;
 • зменшується ризик появи цукрового діабету;
 • забирається можливість виникнення захворювань в онкології статевих органів, наприклад, тестикул або яєчників.
 • негативний вплив загального наркозу, аж до смертельного результату;
 • збільшується схильність до набору надмірної ваги;
 • можливе виникнення проблем з серцем або судинами.

Крім зазначених факторів ризику, кастрування кобеля може привести до онкологічних захворювань сечостатевої системи.

Оптимальний для кастрації вік

Собак краще відправляти на неприємну процедуру не раніше досягнення ними статевого дозрівання.

Видаляти репродуктивні органи рекомендується до початку тічки у сук або виникнення стійкого статевого бажання у псів. Цим способом можна не дозволити виникнення бажання помітити територію. У собак такі ж дії легко переходять у фазу стійкої звички, позбутися якої складно.

Для виконання операції за медичними показаннями вік тварини значення не має. Але щоб каструвати здорову собаку, слід передбачити кілька тонкощів:

 • дрібні породи вагою до десяти кілограм починають задивлятися на іншу стать у віці від 5 до 8 місяців, власне в цей час необхідно задуматися про кастрацію;
 • тварини усереднених розмірів можуть досягати фертильності у віці від 8 до 12 місяців;
 • великих собак ведуть на операцію в 2 роки.

Необхідно розуміти, що у дорослої статевозрілої собаки, наприклад, в п’ять років, вже усталилися звички і утворився характер. Підкоригувати поведінкові особливості аналогічним способом не вийде.

Також не варто проводити операцію занадто рано. Цим створюється додатковий ризик розвитку хвороб сечостатевої системи у цуценяти.

Показання та протипоказання

Перед тим як вирішити каструвати власного кобеля, рекомендується ознайомлення з можливими результатами. Важливим аспектом вважається здоров’я вихованця. Тому перед операцією собаку ретельно обстежують, що сприяє виявити можливі небезпеки.

До показань для кастрації тварини відносяться фактори:

 • зниження статевого потягу з метою поліпшення робочих якостей мисливських собак і псів застосовуваних для охорони;
 • видалення репродуктивних функцій і їх наслідків у вигляді небажаного потомства;
 • медичні показання, перш за все нові освіти на видаляються органах;
 • зменшення рівня переважання і агресії у псів;
 • видалення проблем з мітками території;
 • корекція поведінки у тварин обох статей.

У число протипоказань входять:

 • хвороби нирок;
 • проблеми з судинами або серцем;
 • не досягнення статевого дозрівання;
 • виснаження або дистрофія;
 • період планової вакцинації.

З медичної точки зору, кастрація можлива аж до досягнення собакою зрілого віку. Але сенс в операції над дорослим псом є лише в разі нестандартних хвороб.

Підготовка

Необхідно заздалегідь потурбуватися про всі потрібні щеплення. Вакцинація проходить не менше ніж за місяць до операції. Крім неї, вихованець повинен бути позбавлений від усіх видів паразитів, в тому числі глистів, кліщів.

Не можна нехтувати обстеженням собаки або обмежуватися тільки зовнішнім оглядом. Вихованцеві належить серйозна порожнинна операція під загальним наркозом, перевірка роботи судинно-серцевої системи зайвою не буде . Також необхідно приготувати аналізи сечі і крові.

Кастрація собак 10 порад ветеринарів плюси і мінуси в якому віці каструють - Ветеринар

Саме перед кастрацією собаку обмежують в харчуванні за 10 годин і в використанні рідини за 6 год.

Як відбувається операція

Процедуру проводять строго в установі медицини доктора відповідної кваліфікації. Не варто ризикувати здоров’ям собаки і каструвати її будинку. Досвідчений лікар, який дорожить власною репутацією, ніколи не погодиться на такі ж експерименти.

Техніка операції, яка використовується при втручанні хірургічним шляхом, полягає у видаленні тестикул і яєчників через розрізи. Для кастрації кобеля досить невеликого розсічення мошонки. Сукам пощастило менше, у них шов знаходиться на очеревині. Деякі клініки практикують лапароскопію, коли замість розрізу робиться кілька проколів.

Існує альтернативний варіант, для нього застосовуються спеціалізовані препарати. Дія хімічної кастрації проходить через півроку. Термін може несуттєво змінюватися в залежності від вводяться речовин. Даний спосіб не передбачає використання загального наркозу, ліки вводяться в підшкірний шар собаки.

Спосіб

Хірургічна кастрація проходить декількома методами. Кожен з них має як переваги, так і недоліки. Вибір залежить від власника тварини або показань медицини.

 1. Вирізання сім’яників зі збереженням мошонки. Цей спосіб є найкращим. Він використовується в більшості ветеринарних клінік.
 2. Ампутація або скрототомія, дана операція передбачає видалення всієї мошонки. Подібний варіант рекомендований у випадках виникнення новоутворень в області статевих органів собаки.
 3. Вазектомія або припинення сім’яних канальців.

Вибір способу кастрації базується на стані тварини, оцінити яке повинен професійний лікар.

Догляд після того як проведена операція

Ключовими факторами в реабілітації після кастрації вважається спокій і відсутність навантажень.

Собаці потрібно пред’явити тепле і комфортне місце, легку їжу і велику кількість чистої води. Кастрований пес відновиться швидше, якщо забезпечити йому хороші умови.

Кастрація собак 10 порад ветеринарів плюси і мінуси в якому віці каструють - Ветеринар

Спеціальної уваги заслуговує зміна бинтів. Тут може бути варіант з щоденними поїздками в клініку на перев’язку, однак це вимагає витрат часу і фінансів. Тому багато господарів впорається із завданням самостійно.

При проведенні процедури шов відбувається антисептичним розчином, і кладуться свіжі бинти. Важливо щоб пов’язка не була занадто тугий, інакше собака стане намагатися її зірвати і може сама собі заподіяти шкоду.

Потрібно ретельно стежити за післяопераційним швом. При появі гною або крові варто негайно звернутися до фахівців.

Можливі ускладнення

Кастрація вважається відносно безпечною операцією. Більшість псів переносять її без наслідків. Після процедури вірогідна поява набряку в області розрізу. Даний процес вважається нормальним варіантом і проходить сам за два-три дні.

Так як у сук кастрація пов’язана з розрізом порожнини живота, ризик складнощів набагато більше. Перш за все до них можна віднести абсцеси і утворення вогнищ гною. Видалення таких поганих моментів потрібно доручити лікарям.

Крім зовнішніх ознак складнощів, наприклад як виділення і не спадає набряклість, необхідно звернути власну увагу на загальний стан пса. Велика температура, відмова від їжі або байдужість є тривожними сигналами. В даних випадках навряд чи можна обійтися без порад професійних ветеринарів.

Поведінка кастрованих собак

Навіть після розставання зі статевими органами, пес не відразу перестане відчувати бажання до іншої статі. Для психологічної адаптації після того як проведена операція має пройти час, в більшості випадків до року.

Поведінкова корекція стосується більше молодих собак. І пов’язана вона не тільки з операцією, а й з вихованням. Доросла собака з уже усталеними звичками і повністю сформованим характером після кастрації сильно не зміниться.

Кастрація собак 10 порад ветеринарів плюси і мінуси в якому віці каструють - Ветеринар

Більшість власників помічають зниження агресії вихованця. Лібідо дійсно впливає безпосередньо на характер псів, стимулюючи їх показувати власний авторитет . Кастрація усуне дану проблематику, зробивши собаку більш врівноваженою.

Вартість операції

Вартість за процедуру варіюється в залежності від регіону і престижності клініки. Також вплив має розмір собаки.

Володар може орієнтуватися на наступні цифри:

 • дрібні породи до п’яти кілограм — від 2 тис.;
 • тварини усереднених розмірів до двадцяти кілограм – від 3500 руб.;
 • великі собаки від 25 кг – цінник починається з 5 тис.

Також потрібно сказати, що кастрація сук коштує на багато дорожче.

Відкликання

Оксана Зеленова М Новосибірськ: «у мене пес Рекс породи той-тер’єр. З півроку почав цілити квартиру. Запах був непередаваний. Собаку лаяли, карали, все марно. Поки не кастрували. Саме тоді мій чудовий звір приносить тільки радість».

Кирило Матвєєв м. Москва: «підбирав пса породи Померанський шпіц в спеціальному розпліднику з позитивною репутацією. Перевірив необхідні документи, вакцинацію, Родовід. Але через певний проміжок часу став помічати у собаки судоми. У клініці поставили діагноз крипторхізм. Після кастрації проблема зникла».

Семен Іванов М Воронеж: «є господарем німецької вівчарки на прізвисько Ада. До кастрації собака реально кидалася на людей. Дійшло до того, що крім мене в сім’ї до неї у вольєр ніхто не заходив. Кастрація насправді виправила ситуацію, тварина більш спокійно реагує навіть на незнайомців».

Кастрація вважається найбільш гуманним і новим способом не допустити появу небажаного потомства. Собаки, яких не збираються зводити, здатні доставити масу неприємностей власним власникам. Ця процедура допоможе зберегти здоров’я вихованця і поліпшити його характер.

close