Дирофіляріоз у кішок

Небезпечні і неприємні захворювання-гельмінтози, часто вражають домашніх чотириногих. Основна частина діагностованих гельмінтозів ставитися до нешкідливим, одним з них є токсокароз або аскаридоз. Але існують і більш небезпечні паразитарні організми, наприклад дирофіляріоз, що провокує серйозні дегенеративні процеси, а ще некрози тканинних структур організму.

Небезпека дирофіляріозу полягає в токсичному впливі паразитів на організм і як наслідок – смертельний результат.

Назва дирофіляріоз перекладається в давньогрецької мови як злісна нитка. Це гельмінтоз, спровокований нематодами, має дефінітивного і проміжного господаря. Дефінітивним господарем вважаються представники сімейства псових (домашні і дикі собаки). Проміжним господарем є комахи смокчуть кров, здебільшого комарі.

Крім собак, дирофіляріозом піддаються зараженню домашні і дикі кішки, а ще ондатри, носухи, лисиці і навіть людина.

Механізм зараження

Дирофіляріоз собою являє гельмінтоз антропозоонозного типу, спровокований нематодами Dirofilaria. В ході діагностичних заходів, ветеринарні фахівці змогли встановити, що дорослі паразити здатні перебувати в області правого передсердя, підшкірній клітковині, серозних тканинах і в жировій околопочечной тканини.

Дирофіляріоз у кішок розвивається з попаданням личинок – мікрофілярій. У кров’яному руслі рухається приблизно до 10 тисяч в 1 мл крові. Інфікування відбувається трансмісивним шляхом через укуси кровосисних паразитів-комарів і бліх. Одна статевозріла самка комара може містити в собі до 27 мікрофілярій.

Проникаючи в організм комара при насиченні кров’ю від хворої тварини, личинки протягом 2-х тижнів (при відповідних показниках температури повітря більше п’ятнадцяти градусів), стають інвазійними (здатними хворіти), і в подальшому просуваються в область ротового апарату комара.

При здійсненні комаром харчування, мікрофілярії потрапляють в організм кішки, в подальшому рухаючись по кровоносній системі. Через 3-5 місяців, паразити можуть досягати власного місця дислокації. Так, личинки дирофіляріозу D. immitis проникають в судини кровообігу легеневих структур і міокарда, а D. repens розміщуються в жировій підшкірній клітковині.

Можуть досягати власної статевої зрілості личинки у віці 6-9 місяців. Виділяють чотири базових форми дирофіляріозу, що визначаються в залежності від симптоматики і загальної клінічної картини захворювання. Існувавши:

 1. Субклінічний дирофіляріоз-іменується інтоксикаційним синдромом, не має чіткої клінічної картини. Кішка при субклінічній формі захворювання швидко втомлюється, навіть після несуттєвих навантажень фізичного плану, зменшується апетит, вірогідна поява виснаження. Також відзначається байдуже стан, напади кашлю і порушення в роботі нервової системи – судомні явища, парези і паралічі, нетривка ХОДА).
 2. Шкірний дирофіляріоз-відрізняється виникненням поразок в області покриву шкіри на спині і кінцівках. Початкові ознаки шкірної форми дирофіляріозу схожі з початком атопічного дерматиту або ж демодекозу. З’являються місця алопеції, уражені ділянки покриву шкіри гіперемійовані, набряклі. Діагностуються пустули містять в собі серозний або ж гнійний ексудат. При прориві пустул зміст виходить назовні, утворюючи рани, а в подальшому і виразки на тілі у кішки. Дерматит спровокований розвитком дирофіляріозу в організмі майже не лікуватися спеціалізованими протизапальними і протибактеріальними медикаментозними засобами.
 3. Псевдопухлинний дирофилириоз-форма захворювання, для якої характерною ознакою вважається виникнення пухлинних процесів в області молочних пакетів, покриву шкіри спини, скакальних суглобів і простору між пальцями. Покров шкіри при псевдоопухолевой формі уражається виразковими утвореннями.
 4. Легенева і серцева форма – відрізняється більш серйозними ознаками уражень організму. Так, при серцево-легеневій формі дирофіляріозу у кішки відзначається задишка, дуже висока слабкість і блідість помітних слизових оболонок. Крім цього, ця форма захворювання провокує утворення кіст в передміхуровій залозі у самців, водянку порожнини живота, гепатомегалию і збільшення селезінки. Також відзначаються патології ренальної системи-недостатність нирок і серця – зміни правового передсердя.

Фахівці відзначають, що при терапії кішок, уражених дирофіляріозом серцевої форми (гельмінти локалізуються в області легеневих структур і міокарда), прогноз обачний, а в разі важкого напрямки – підозрілий.

Симптом

Найнебезпечнішою формою дирофіляріозу вважається серцева, що протікає гостро або ж хронічно. Ознаки у кішки можуть не проявляються зовсім, а в більшості випадків симптоми настільки стерті і незначні, що володар не відразу б’є на сполох.

Гострий тип серцевої форми дирофіляріозу відрізняється порушеннями в області системи дихання. У кішки з’являється задишка, порушення акту дихання, кашель і байдужість. Можливі напади нудоти і виверження шлункового вмісту. Це пов’язують із закупоркою просвіту легеневих судин.

З появою патологічного процесу з’являються судомні явища, порушення в роботі кістково-м’язового апарату, зменшення зору, аж до сліпоти і смертельний результат.

Для постійного типу серцевої форми дирофіляріозу також характерні порушення в роботі респіраторного тракту-постійний кашель, байдужість, відмова від прийому їжі, зменшення маси тіла і млявість.

Небезпека зараження дирофіляріозом у кішок полягає в декількох пунктах. Так, личинки гельмінтів, мігруючі по організму, стають основою пошкодження тканинних структур і органів. Це пов’язано з тим, що мікрофілярії виділяють своєрідне ферментативну речовину – гіалуронідазу, що підвищує проникність клітинних стінок.

Крім цього, дирофіляріоз викликає:

 1. Закупорку судин кровообігу тілами паразитів, провокуючи розвиток тромбозу і емболії.
 2. Статевозрілі гельмінти дуже часто знаходяться в області правого передсердя і шлуночка, провокуючи пошкодження внутрішньої частини ендокарда, викликаючи запальні процеси і порушення в роботі серцевого клапана. На тлі дегенеративних процесів з’являється застій крові у величезному колі кровообігу.
 3. Гельмінти порушують нормальну роботу судинної системи, через закупорки легеневих артерій, що зі свого боку призводить до кисневого голодування всього організму.
 4. Розташування паразитів в легеневих структурах викликає запальні процеси.
 5. Систематично пошкоджуючи стінки органу, дирофілярії провокують часті втрати крові, що погано проявляється на загальному стані організму.
 6. Інтоксикації організму, спровоковані токсинами, які виробляють гельмінти в процесі власної діяльності і після загибелі ( в процесі гниття).

Діагностика та лікування

Гельмінтоз, спровокований дирофіляріями у кішок, дуже важко визначити. Для діагностування дирофіляріозу використовуються тести імунодіагностичного типу, а ще тести на наявність антитіл, рентгенографічні дослідження, ехокардіограми.

Лабораторна діагностика в себе включає:

 1. Тести иммунодиагностического типу.
 2. Тести на присутність антигену (призначаються для визначення протеїнових елементів, що продукуються великими особинами дирофілярій). У переважній безлічі випадків діагностики, визначити протеїн можна лише після 5 місяців з моменту зараження гельмінтами тварини.

При негативних показниках лабораторних тестів тварина не вважається здоровим. Тестування проводитися кілька разів, через те що, що не статевозрілі паразити і самці дирофілярій виявити майже не можливо.

Тести на прістуствіе антитіл, що продукуються організмом кішки у відповідь на інфікування мікрофіляріями, покажуть хороший результат через 2 місяці після зараження. В даному випадку діагностуються не тільки самки паразитів, а й самці. Цей вид діагностичного дослідження є найбільш достовірним, так як володіє найбільшою чутливістю.

Спеціалізовані діагностичні дослідження в себе включають:

 • Рентгенографічне дослідження-дозволяє визначити відмінні для дирофіляріозу зміни в організмі. Цей спосіб корисний для оцінки загального стану здоров’я тварини і докази попереднього діагнозу. У зараженої серцевими гельмінтами кішки спостерігаються такі зміни як-зміна малюнка артерій легенів, включення симетричних і аміметричних легеневих включень, які не мають чітких контурів. Може бути наявність скупчення рідини в грудній клітці, пневмотораксу, емфіземи легеневих структур.
 • Кішки з діагностованим дирофіляріозом, але які не мають клінічних ознак паразитарного захворювання, не схильні до негайної терапії. Подібних вихованців потрібно систематично оглядати і проводити їм відповідні лабораторні дослідження. Це пов’язують з незліченними дослідженнями в області ветеринарної медицини – в 82% випадках зафіксованого дирофіляріозу, що протікає без симптомів, приходить мимовільне лікування.

В іншому випадку, при виражених ознаках паразитарного захворювання, назнчаются кортикостероїдні препарати. Дозування і курс лікування визначає фахівець. В ході лікування не рекомендують використовувати протизапальні препарати нестеродиного типу (в тому числі і аспірин), так як вони можуть погіршити стан здоров’я. На розсуд доктора призначаються бронхолитические препарати.

У сучасних ветеринарних клініках проводяться своєчасні втручання, в ході яких проводитися Витяг дирофілярій з порожніх вен і області правого передсердя. В результаті проведення терапевтичних заходів і своєчасного втручання потрібно часте відвідування ветеринарного фахівця двічі на рік і проведення серологічних тестів. Це дає можливість виключити ще одне інфікування і вчасно надати тварині допомогу.

Профілактика

В областях і регіонах, де часто трапляються випадки дирофіляріозу у тварин, доведеться проводити заходи профілактики. Найкраще проводити обробку спеціалізованими препаратами незалежно від сезонного літа комарів. Одним з подібних засобів вважається Адвантікс, що дає можливість захистити тварину від укусів кровосисних паразитів.

Потрібними і корисними є і постійні огляди у ветеринара, а ще спостереження за станом здоров’я у кішок, які були як то вражені дирофіляріозом.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

close