Дерматоз у кішок

До групи дерматозів, відносять всі захворювання покривів шкіри і придатків – залоз, кігтів і вовни. Захворювання шкіри можуть мати різні причини розвитку і симптоматику проявів. Дуже часто, дерматози є набутим захворюванням, не дуже часто зустрічаються вроджені види хвороб.

Дерматози можуть розвиватися у будь-яких кішок, незалежно від статі, віку або ж породних речей.

Причини розвитку патології

Дерматоз може характеризуватися різними симптомами. Не завжди ознакою даної хвороби виступає запалень. Вимальовується дерматоз в залежності від факторів, які його спровокували. У кішок дуже часто патологічний процес відрізняється появою свербежу, почервоніння на шкірі, утворенням кірочок або ж папул. Відзначається також сухість покриву шкіри.

Шкіра-дуже великий орган не тільки у людини, але і у тварини. Більш того, цей орган служить свого роду захисним бар’єром, потрібним для перегородження впливу речовин на основі хімії, радіації Сонця, фізичних факторів. Будь-який з факторів, буде причиною порушень в шкірі, виявляючись дерматозом. Виділяють такі варіанти дерматозів у кішок:

 • Інфекційні-абсцес, фурункул, флегмона, гостра форма лімфаденіту, пухирчатка. і екзема.
 • Кропив’янка та еритема.
 • Сонячний дерматоз на тлі впливу прямих сонячних променів.
 • Себорейний кератоз. .

Також як і видів дерматозів є кілька, причин розвитку патологічного процесу, теж багато. Головними причинами розвитку патологічного стану шкіри у кішки, стають:

 • Внутрішні патології. Одна з головних причин дерматозу внутрішнього типу – харчова алергічна реакція. З’являється своєрідна реакція в організмі у відповідь на проникнення речовин хімії, наприклад як смакові добавки, барвники або консерванти, що додаються в промислові корми.
 • Хімічні фактори. Вплив на покриви шкіри хімічних речовин, які присутні в шампунях, милах і інших засобах для догляду за шерстю і шкірою тварини. Основою дерматозу в даному випадку може стати потрапляння на покрив шкіри засобів домашньої хімії.
 • Термічні фактори. Низькі або великі температури, що впливають негативно на покриви шкіри тварини, здатні спровокувати розвиток дерматозу. Дуже часто на тлі термічного впливу, виникаю дерматити – наприклад, після довгого перебування тварини під прямими променями сонця або ж при переохолодженні.
 • Лікарські фактори. Більшість медикаментозних засобів, створено на основі речовин хімії. Дуже часто зустрічається індивідуальна реакція організму на подібні засоби, виявляючись сильним свербінням, печіння на шкірі або ж появою висипань. Основою розвитку дерматозу у кішки як правило виступає і промисловий корм. В даному випадку мова не йде про харчової алергічні реакції. Популярні корми для кішок, створюються на основі м’яса птиці або інших сільськогосподарських тварин, при вирощуванні яких застосовуються антибіотики, наприклад такі, як окситетрациклін. При попаданні в організм домашньої кішки, протимікробний засіб може викликати дерматоз.
 • Травматичні фактори. Пошкодження механічного типу і порушення цілісності покриву шкіри у улюбленця, здатні викликати розвиток дерматозу. Процес запалення, іменований дерматитом, може з’явитися в результаті багатьох расчесов, подряпин або укусів.
 • Паразитарні та інфекційні фактори. Блохи, кліщі, волосоїди і внутрішні паразити, можуть нагнітати реакцію організму, виявляючись характерними зміною на поверхні покриву шкіри. При попаданні в ранки або маленькі тріщини патогенної бактеріальної або грибкової мікрофлори, з’являються запалення в тканинних структурах, що вимагають призначення правильного лікування.

Симптоми дерматозу у кішок

Залежно від факторів, що спровокували розвиток дерматозу, почнуть з’являтися і симптоми. Але в багатьох випадках, дерматоз у кішки супроводжується вираженою клінічною картиною. З’являються свербіж і розчухи на шкірі, з’являються ділянки почервоніння, висип і зміна місцевої температури тіла. Дуже часто, у кішок діагностую дерматози, також мають ряд особливих характеристик, все залежить від виду. У ветеринарній практиці розрізняють:

 • Легкий дерматоз-відрізняється появою невеликих почервоніння, дрібної висипки на тілі і терпимим свербінням.
 • Гнійний дерматоз-вимальовується запальними елементами на шкірі, підшкірними гнойничками на тлі приєднання шкідливої бактеріальної мікрофлори.
 • Мокнучий дерматоз-властивий виникненням ділянок почервоніння, пошкоджених в результаті расчесов. Мокнучий дерматоз відрізняється занепокоєнням тварини, злипання вовни в результаті виділення лімфи і випаданням вовняного покриву.
 • Сухий дерматоз-вимальовується поява на шкірі ділянок лущення, мікротріщинами і постійним запаленням.

При відсутності вчасно наданого лікування, гострі форми дерматозів, переходять в затяжну стадію. Лікування в подібному випадку довгий, вимагає персонального підходу. При хронічній формі дерматозу, стан тварини погіршується, відзначається млявість, відмова від їжі, хвилювання і свербіж на шкірі.

При розвитку дерматозу міліарного типу у домашнього вихованця, крім перерахованих вище ознак, будуть спостерігатися утворення нестандартних вузликів або шишечок на шкірі. Несуттєво піднімаючись над поверхнею, тверді вузлики, відрізняються почервонінням в місці ураження.

Діагностика дерматозу повинна проводитися в умовах ветеринарної клініки. Спеціаліст крім загальноклінічного огляду, призначає ряд аналізів і досліджень. Для постановки точного діагнозу і подальшої розробки схеми терапії, призначаються:

 • цитологічне дослідження на наявність бактеріальних і грибкових інфекцій;
 • бактеріальний посів для визначення типу збудника і вибору максимально підходящого антибіотика;
 • посів на наявність дерматофітії;
 • дослідження за допомогою лампи Вуда;
 • мікроскопія волосяних стрижнів;
 • біопсія тканин з гістологічним дослідженням;
 • загальний аналіз крові;
 • загальний аналіз сечі.

На підставі отриманих даних, доктор створює схему лікування.

Лікування дерматозу у кішок

Основа лікування кішок з дерматозом-розкриття і видалення фактора, що провокує відмінні зміни на шкірі. Наприклад якщо основою розвитку захворювання вважається бактеріальна мікрофлора або ж вона виступає каталізатором реакції, краще призначення антибіотиків. Якщо не проводився бактеріальний посів, призначаються антибіотики великого спектру дії. Зрозуміло, краще, щоб проводився бак посік і протимікробні або засоби проти грибка підбиралися з урахуванням чутливості.

Для обробки подряпин, рані і запалень, використовується розчин хлоргексидину або мірамістину. Прискорити процес загоєння ран і тріщин, дозволяють спеціалізовані мазі, наприклад, Левомеколь. Щоб не допустити злизування зовнішніх препаратів тваринам з шкіри, рекомендується одягати іммобілізірущій комір на весь період терапії.

Профілактика полягає в організації правильного догляду за вихованцем. Аутоімунні процеси, що провокують розвиток дерматозів, діагностуються серед домашніх кішок в кілька разів рідше, ніж вплив екологічних факторів. Не допустити розвиток патології можна. Щоб це зробити потрібно:

 • систематично обробляти кішку від екто і ендопаразитів;
 • ретельно підбирати корми для улюбленця;
 • проводити постійні перевірки у ветлікаря;
 • не допустити контакту тварини з бродячими бездомними тваринами.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

close