Анорексія у собак

У людській медицині анорексія прирівнюється до психічних порушень. Але анорексія діагностується і у вихованців проживають в будинку.

Через те що, що собаки не переживають про власну фігуру, причинами розвитку харчового розладу стають не тільки психологічні чинники, але і ряд інших внутрішніх хвороб.

Чому собаки можуть страждати на анорексію

У ветеринарній практиці виділяють кілька типів анорексії-первинну, вторинну і псевдоанорексію.

Кожен з типів розлади має власні характеристики:

 • Первинний тип анорексії вважається нервовою формою. Частою основою розвитку вважається стан стресу у собаки, що провокує зміну гормонального фону і загальну діяльність нервової системи. Первинна анорексія дуже часто розвивається в результаті значних змін в головному мозку – водянка, менінгоенцефаліт, перенесені травми черепа або ж інфекційні ураження структур головного мозку.
 • Вторинний тип патології-відрізняється яскравою симптоматикою і з’являється на тлі внутрішніх хвороб.
 • Третій тип, іменований псевдоанорексією, з’являється у собак при хорошій роботі нервової системи і без змін гормонального фону. Розлад зустрічається при сильному виснаженні тваринного хворобою. Основою як правило виступає інтоксикація організму, а ще прийом конкретних лікарських засобів.

Розлад харчування у вигляді анорексії, здатне з’являтися і в результаті наступних факторів:

 • Спроби маніпулювати господарем. Певні власники помічають, що їх вихованці не хочуть їсти звичайну їжу, випрошуючи виключно ласощі та їжу з людського столу. Така поведінка веде до зменшення ваги тварини і відмови від нормальної їжі.
 • Психологічні проблеми. Відчуваючи стрес, собака може відмовлятися від корму. Аргументом, що провокує розвиток анорексії, може послужити тривала розлука з господарем, різка зміна місця проживання.
 • Соціальні проблеми. Собаки, значний час знаходяться в зграї, можуть відчувати голод, регулярно недоїдаючи. В подальшому, при попаданні в будинок або притулок, при переїданні може розвинутися гидливість до їжі, навіть найсимпатичнішою.

Відзначається, що проблеми в харчовій поведінці у собак часто супроводжують вірусні інфекції. Відмова від їжі може з’являтися при попаданні чужого тіла в стравохід, шлунок або кишечник. Анорексія супроводжує патологічні стани порожнини рота (відчуття болю в яснах, гнильні процеси в зубах, виразки і парадонтит). Виявитися причиною відмови від корму може піроплазмоз, больовий синдром, що з’являється при піометрі, абсцесі параанальних залоз. Порушення харчової поведінки супроводжують хвороби системи сечовиділення, цукровий діабет, розвиток злоякісних або доброякісних пухлин.

Зрозуміти, що стало основою анорексії і виснаження у собаки, в побутових умовах неможливо. Важливо, щоб тварина була оглянута фахівців. Доктор призначить ряд потрібних досліджень, і на підставі отриманих даних розробить схему терапії.

Симптоми анорексії у собак

Залежно від типу патологічного процесу, анорексія буде виникати з різним ступенем. На перших кроках розвитку собака може страждати від головних болів, можуть відзначатися судомні явища. У вихованця можливе порушення координації рухів, проблеми з рівновагою, аж до розвитку епілептичних нападів.

При порушенні діяльності центральної нервової системи, анорексія супроводжується нападами нудоти і виверження шлункового вмісту. Можливий розвиток набряку мозку і симптомів, супутніх цьому патологічного стану.

Якщо анорексія вторинного типу, з’являється ряд інших симптомів:

 • сильний біль в животі;
 • ознаки інтоксикації;
 • спроби сховатися в затишному і відокремленому місці;
 • ігнорування команд власника;
 • відмінні поскуливания улюбленця.

При розвитку псевдоанорексії, у вихованця можуть з’являтися ці симптоми, як відмова від їжі, при цьому тварина відчуває голод. Собака може намагатися схопити шматок їжі, але намагаючись прожовувати їжу, відчуває біль. Основою як правило виступає параліч массетеров (жувальних м’язів), біль в зубах, ураження ясен і запалення в порожнині рота.

Лікування анорексії у собак

Часто анорексія не сприймається господарем серйозно. Але розлад харчової поведінки здатне безпосередньо загрожувати здоров’ю улюбленця. Важливо вчасно помітити зміни і допомогти улюбленцю. Зрозуміти, що у собаки псевдоанорексія або ж справжня форма патології, легко. Можна порадити тварині маленьку порцію ласощів і подивитися уважно за реакцією. Якщо улюбленець намагається їсти, але щось його затримує, йдеться про псевдоанорексію.

Ветеринарний фахівець в умовах ветеринарної клініки проведе загальний клінічний огляд і призначить ряд досліджень. Залежно від майбутнього діагнозу, фахівець буде призначати дослідження. Важкі випадки вимагають термінового лікування. Хворому псу вводять стравохідний зонд.

Також невід’ємною частиною постановки діагнозу вважається рентгенографія грудної клітини і діагностика за допомогою ультразвуку органів порожнини живота. Аналізи сечі і крові, дозволяють виявити запалення і інші порушення в організмі.

Першу добу тварині вводять примусове харчування. Якщо у собаки відзначаються проблеми з травною системою і тварина не здатна перетравлювати їжу, рекомендується введення поживних речовин внутрішньовенно.

Якщо основою розвитку анорексії стає піроплазмоз, призначається своєрідна терапія. Хворому вводять крапельно фізрозчин і розчин глюкози з аскорбіновою кислотою. Обов’язковий пункт лікування-введення імуномодулюючих препаратів, а ще медикаментозних засобів, що підсилюють продукування шлункового соку.

Тварини, які перенесли хірургічні втручання або ж серйозні внутрішні патології, отримують курс кортикостероїдів і анаболічних стероїдів, що дозволяють активізувати виробництво гормональних речовин, які відповідають за відчуття голоду.

Якщо основою розвитку анорексії у собаки стала психологічна травма, головним завданням власника ставати грамотна організація режиму харчування. Перший час не рекомендується водити в будинок гостей. Атмосфера повинна бути спокійною і максимально доброзичливою. Найкраще пред’явити собаці індивідуальне місце де можна відпочити – приміщення, позбавлене протягів, однак при цьому добре провітрюване. Там необхідно розташувати миски з водою і їжею. Починати годування рекомендується з якісних консервів, які мають прекрасний аромат і якості смаку.

 • давати їжу невеликими дозами, але частіше-кожні 2 години;
 • помазати ніс або кінчик язика м’якою їжею, спостерігаючи за тим, як буде намагатися розкуштувати смак їжі вихованець;
 • підбирати висококалорійні і поживні продукти, але обов’язково з низьким вмістом жирів (тим більше при наявності нападів нудоти у собаки);
 • нагрівати їжу, перш ніж пропонувати її вихованцеві.

Від природи собаки хижаки. Для нормальної діяльності організму в раціоні тварин зобов’язані бути тваринні протеїни. Якщо собака їсть здебільшого рослинну їжу, проблеми в організмі дуже вірогідні.

З метою попередження розвитку анорексії у собак, потрібно ретельно стежити за зміною в стані тварини. Крім вибору якісного корму, важливо систематично проводити огляди у ветлікаря. Вчасно виявлені патології в порожнині рота або внутрішніх органах, дозволяють уникнути значних складнощів в подальшому. Якщо вихованець став гірше їсти, відмовляється від корму, потрібно якомога швидше отримати консультацію з ветлікарем.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

close