Гліцерин для шкіри: корисні властивості та особливості використання

Гліцерин — найпростіший представник трьохатомних спиртів, який являє собою в’язку, прозору, безбарвну рідину без запаху солодкого смаку. Використовується в харчових продуктах, милі, ліках і косметиці. Його можна отримати з рослинних або тваринних джерел, а також штучним шляхом.

Гліцерин функціонує як ароматизатор, зволожувач, засіб для кондиціонування волосся, для догляду за порожниною рота, для захисту шкіри та продукт, що зменшує в’язкість, пише Ліліан С. Беккер. Найчастіше він стає інгредієнтом косметичних засобів для шкіри обличчя, рук, тіла.

Гліцерин — це тип зволожувального агента, який втягує воду в зовнішній шар шкіри з глибших її шарів і повітря. Його вважають одним із найефективніших зволожувачів, який підходить для різних типів шкіри. Однак при цьому важливо використовувати й іншу косметику, що відповідає типу шкіри.

Чим корисний гліцерин для шкіри рук? Використання гліцерину як інгредієнта косметики обумовлено його корисними властивостями, які називає Скотт Фротінгем:

 • зволожує зовнішній шар шкіри (роговий шар);
 • покращує бар’єрну функцію шкіри;
 • забезпечує захист від подразників;
 • прискорює процеси загоєння ран;
 • усуває сухість шкіри;
 • підсушує рани при псоріазі.

У фармацевтичній промисловості його широко використовують як інгредієнт багатьох сиропів від кашлю, мазей, відхаркувальних засобів, анестетиків і льодяників. Також виробники використовують гліцерин для виготовлення капсул ліків.

Гліцерин лікує глаукому та інші захворювання очей, за яких спостерігається підвищений тиск на очі, пише доктор медицини Джабін Бегум. Хворим на гостру глаукому для зниження тиску призначають гліцерин всередину і проводять лікувальні процедури.

Як використовують гліцерин

Гліцерин використовують у складі готових косметичних засобів як основний інгредієнт або як частину домашніх рецептів. Його часто застосовують для виробництва зволожувальних і живильних кремів для обличчя та рук, мила, кремів для гоління, засобів для волосся.

Удома гліцерин можна використовувати для приготування засобів для вмивання, зволоження, захисту шкіри. Чи можна обробляти шкіру гліцерином? Шкіру можна обробляти гліцерином, але основний компонент має бути не чистим, а розведеним. Як розводити гліцерин для обличчя? Гліцерин розбавляють водою у співвідношенні 1:2. Це оптимальне співвідношення для того, щоб отримати користь і уникнути побічних ефектів.

Як використовувати гліцерин для шкіри обличчя? Скотт Фронтінгхем радить робити так:

 1. Спочатку обполосніть обличчя холодною водою.
 2. Нанесіть гліцерин на ватний диск або тканину й акуратно промокніть обличчя.
 3. Дайте гліцерину вбратися в шкіру протягом кількох хвилин.
 4. Акуратно змийте гліцерин водою.

Чистий гліцерин можна купити в аптеці або магазині косметики. Продукт продається без рецепта. Гліцерин добре поєднується з іншими зволожувальними інгредієнтами. Це може бути гіалуронова кислота, молочна гліколева кислота, пропіленгліколь, сечовина. Можна додавати рослинні олії та вітаміни. На основі гліцерину можна приготувати антисептичний розчин, який захищає руки від сухості.

Можлива шкода гліцерину

Хоча про побічні ефекти гліцерину повідомлень не так багато, завжди існує ймовірність алергічної реакції. Щоб уникнути її, обов’язково розводьте засіб або не наносьте його на шкіру в чистому вигляді. Також проведіть тест: нанесіть невелику кількість розведеного гліцерину на внутрішню поверхню ліктя і залиште на 10-15 хвилин. Якщо шкіра не почервоніла, засіб можна використовувати без побоювань.

Якщо відчуваєте почервоніння, свербіж або висип, негайно припиніть використання продукту. Шукайте альтернативний варіант, який не містить гліцерину, уважно читайте етикетки. Якщо гліцерин потрапив в очі, обов’язково промийте їх чистою водою.

У приготуванні домашніх засобів для догляду за шкірою з гліцерином дотримуйтеся дозування і пропорцій, зазначених у рецепті. Якщо гліцерину буде більше, це може призвести до сухості шкіри, оскільки продукт витягує вологу не тільки з повітря, а й із глибоких шарів шкіри.

Не використовуйте гліцерин, якщо на руках є рани. Пам’ятайте, що засіб більше підходить для використання в теплий, ніж у холодний період року. Це пов’язано з тим, що за низької вологості гліцерин не може взяти вологу з повітря і змушений витягувати її зі шкіри. У результаті шкіра стає сухою і крихкою.

Гліцерин — універсальний засіб для зволоження шкіри. Це найпопулярніший інгредієнт зволожувальної косметики для рук та обличчя. У домашніх умовах також легко приготувати засіб для зволоження, але важливо пам’ятати, що гліцерин не можна використовувати чистим. Його обов’язково розводять із водою та іншими компонентами.

Увага! Матеріал має лише ознайомчий характер. Не слід вдаватися до описаних у ньому методів лікування без попередньої консультації з лікарем.

 1. Джабін Бегум. Що таке чистий гліцерин // WebMD. — 2023. — 20 січня. — Режим доступу: https://www.webmd.com/beauty/what-is-pure-glycerin
 2. Lillian C. Becker, Wilma F. Bergfeld, Donald V. Belsito, Ronald A. Hill, Curtis D. Klaassen, Daniel C. Ліблер, Джеймс Г. Маркс-молодший, Рональд К. Shank, Thomas J. Slaga, Paul W. Snyder, Lillian J. Gill, Bart Heldreth. Оцінка безпеки гліцерину при використанні в косметиці // PubMed. — 2019. — 38(3_suppl):6S-22S. — Режим доступу: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31840548/
 3. Scott Frothingham. Чи корисний гліцерин для вашої шкіри та обличчя? // Healthline. — 2023. — 20 січня. — Режим доступу: https://www.healthline.com/health/glycerin-for-face#benefits

Рецензент — лікар вищої категорії Михайленко Людмила Анатоліївна

close