Айдин Аімбетов: біографія та досягнення космонавта

Хто такий Айдин Аімбетов? Айдин Аімбетов — генерал-майор ВПС Казахстану, Народний Герой РК, третій казахстанський космонавт, який побував у космосі, і перший, хто вирушив у політ під прапором незалежного Казахстану.

Коли народився Айдин Аімбетов? Космонавт народився 27 липня 1972 року в селі Зоря Комунізму Талди-Курганської області Казахської республіки (зараз село Отенай, область Жетису).

Якось у дитинстві під час літнього сінокосу Айдин із батьком лежали на свіжоскошеній траві, і хлопчик побачив у небі зірку, що падала. Батько пояснив йому це явище. Тоді Айдину захотілося дізнатися, що ж таке космос. Так народилася дитяча мрія стати космонавтом, якої він не зрадив, ставши дорослим. Перша сходинка до мрії — закінчення з відзнакою школи в місті Талди-Курган у 1989 році.

Яке училище закінчив Айдин Аімбетов? Космонавтів відбирали з військових льотчиків, тому 1993 року Аїмбетов закінчив Армавірське вище військове авіаційне училище льотчиків, здобув кваліфікацію льотчика-інженера.

Після училища він проходив службу у ВПС Казахстану на авіабазі «Барси Жетису». У 1993 році подав заяву з проханням зарахувати його до загону космонавтів. Але Радянський Союз розпався, і перспективи полетіти в космос у Аімбетова не було.

У 2001 році було оголошено набір до першого загону космонавтів Казахстану. Аімбетов одразу написав заяву до приймальної комісії. Він пройшов медкомісію, тестування. Міжвідомча комісія при уряді РК рекомендувала його на включення до загону космонавтів країни. У 2003 році Айдин Аканович почав загальнокосмічну підготовку в Зоряному містечку. У 2005 році на відмінно склав іспити, йому присвоїли кваліфікацію «космонавт-випробувач», що дало право літати на космічному кораблі космонавтом-дослідником, бортінженером, командиром екіпажу.

З 2005 по 2009 роки проходив другий етап підготовки за спеціалізацією «Міжнародна космічна станція». Восени 2008 року Аімбетова внесли в кандидати на політ у космос, запланований на 30 вересня 2009 року. Але через фінансові питання Казкосмос скасував політ свого космонавта на МКС, пише «Космічна енциклопедія». Це коштувало б країні $30 млн. Республіканська бюджетна комісія вирішила, що це недозволена розкіш.

Аімбетов склав присягу державного службовця і став радником голови Казкосмосу. У жовтні 2012 року йому присвоїли статус космонавта РК. Перспектива польоту в космос з’явилася, коли в травні 2015 року від польоту на кораблі «Союз ТМА-18М» як учасника відмовилася британська співачка Сара Брайтман. У липні 2015 року Аімбетова затвердили у складі екіпажу бортінженером-2, повідомляє Роскосмос.

Коли полетів у космос Айдин Аімбетов? Політ відбувся 2 вересня 2015 року на кораблі «Союз ТМА-18М» разом із командиром Сергієм Волковим і бортінженером-1 Андреасом Могенсеном.

На Землю екіпаж повернувся 12 вересня, через 9 діб 20 годин 13 хвилин 51 секунду. Айдин Аімбетов став першим громадянином Республіки Казахстан, який полетів у космос. Вартість контракту Казахстану з Роскосмосом на політ космонавта склала один мільярд сто мільйонів рублів.

З 2016 року Аімбетов призначений віце-президентом зі створення та експлуатації космічних систем АТ «НК ‘Қазақстан Ғарыш Сапары’».

Такий шлях Народного Героя до реалізації дитячої мрії. Наполегливо і цілеспрямовано Аімбетов долав кожну сходинку, яка наближала його до мети. І зараз він продовжує працювати над новими етапами освоєння космосу.

Досягнення космонавта

Айдин Аімбетов став першим космонавтом незалежного Казахстану і третім казахом, який побував у космосі. Перший космонавт-казах Токтар Аубакіров здійснив політ 1991 року під прапором СРСР. Також 1991 року полетів Талгат Мусабаєв.

Айдин Аімбетов провів на орбіті майже 10 діб, але готувався до цього все попереднє життя. Під час служби в армії він домігся чималих успіхів:

  • освоїв низку літаків: Л-39, МіГ-23МЛ, МіГ-27МД, Су-27;
  • став інструктором парашутно-десантної підготовки;
  • здобув кваліфікацію офіцера-водолаза.

До 2001 року налітав 470 годин і здійснив 360 стрибків із парашутом. У процесі підготовки до польоту в космос з 2003 по 2009 рік довелося пройти непрості випробування:

  • заняття на складних тренажерах, що копіюють системи корабля «Союз» і МКС;
  • курси на виживання в різних кліматичних зонах: взимку — в болотистій місцевості Московської області при температур і-30 °С, влітку — в пустелі Астраханської області;
  • навчання на Чорному морі.

Протриматися потрібно було три доби з 1 л води на людину на добу та аварійним запасом.

Після важких етапів підготовки у 2009 році Аімбетову оголошують, що в космос він не полетить. Але його це не зломило, і він продовжив роботу радником голови Казкосмосу, заступником начальника відділу інформаційно-освітнього забезпечення космічних технологій в Інституті космічних досліджень, заступником директора ДТГО «Інститут космічної техніки і технологій».

У 2014 році Айдину Аімбетову присвоїли звання полковника ВПС РК, у 2016 році — звання генерал-майора авіації.

У довгоочікуваному польоті в космос у 2015 році Аімбетов провів близько 20 наукових експериментів, зокрема моніторив дно колишнього Аральського моря, територію Каспійських нафтових родовищ, дегустував казахські національні страви в невагомості. Усі поставлені завдання виконав. І був захоплений побаченим. «Космос — це неймовірно!» — писав Аімбетов у Twitter.

Успішний політ Айдина Аімбетова високо оцінив Нурсултан Назарбаєв, заявивши, що він відкрив для Казахстану нову сторінку космічного літопису. Виклик земному тяжінню завжди буде найбільшим подвигом людини. Аімбетову присвоїли найвище звання «Халиқ қаһармани» з врученням ордена «Отан».

Крім національних страв у сублімованому вигляді, космонавт за доброю традицією взяв із собою в космос прапор Казахстану і прапор ВПС РК, зазначає Міноборони РК. Після прибуття на Землю він передав прапор Казахстану, який облетів 156 разів навколо Землі, президенту Казахстану.

Але найголовніше досягнення Айдина Аімбетова — його сім’я, яка в усьому його підтримувала і допомагала. Дружина Лілія Алмуханбетовна звалила на свої плечі всі побутові проблеми і виховання трьох дітей, поки чоловік готувався до польоту. Старший син Амір, який народився 1998 року, — гордість батька. Він пішов його стопами і став пілотом цивільної авіації. Дочка Діана (2000) — юрист, Даяна (2006) тільки визначає свій життєвий шлях.

Шлях у космос Аімбетова триває. Зараз він зайнятий створенням космічної індустрії та розвитком нових технологій в інших галузях.

Айдин Аімбетов — яскравий приклад справжньої вірності ідеалам, мрії та рідній країні. Завдяки наполегливій праці та завидній цілеспрямованості він досяг бажаних висот і продовжує виконувати нові космічні завдання.

  • Казахстан
  • Айдин Аімбетов
close