Коли магнітні бурі у вересні 2023 року: розклад і вплив

Езотерика

robertss 21.09.2023 Article

Космічна погода Землі — це події та явища у верхніх шарах земної атмосфери, пов’язані з ефектами, що відбуваються на Землі під впливом Сонця і Сонячної системи. Магнітні бурі — один із відомих чинників космічної погоди.

Що таке магнітні бурі?

Магнітні бурі — це сильні збурення в геомагнітному полі Землі (магнітосфері). За даними агентства NASA, їх спричиняють сонячні викиди (спалахи на поверхні Сонця) і сонячні вітри, що виникають згодом (потоки іонізованих частинок), які продавлюють магнітосферу і впливають на людей, об’єкти та процеси.

Окрім відчутних проблем зі здоров’ям, магнітні бурі можуть спричинити:

 • Збої в роботі навігаційних систем і радіозв’язку.
 • Проблеми з контролем напруги в електромережах.
 • Приведення в дію систем аварійного відключення електромережі.
 • Збої в роботі приладів і систем.
 • Посилення полярних сяйв або виникнення їх там, де раніше не було.
 • Порушення в роботі космічних кораблів і супутників. У березні виробник космічних ракет відклав черговий старт.

Щоб контролювати наслідки магнітних бур, діють офіційні агентства (NOAA, TESIS). На підставі їхніх досліджень будується актуальний прогноз магнітних бур на найближчі два-три місяці. Крім офіційних агентств, є незалежні ресурси, як-от бельгійський SpaceWeatherLive, що модерується командою волонтерів.

Як утворюються магнітні бурі?

Головною причиною магнітних бур стає підвищена сонячна активність. Магнітна сфера Землі (магнітосфера) створюється полями планети і захищає її від частинок, що випускаються Сонцем. Коли відбувається спалах із корональним викидом маси (CME) або високошвидкісний сонячний потік досягає нашої планети, він врізається в цей захист. Відбувається посилення кільцевого струму і падіння напруженості магнітного поля Землі, яке триває 6-12 годин. Протягом кількох днів напруга відновлюється.

Через що виникають спалахи на Сонці? Причиною потужного викиду плазми і радіації найчастіше стають корональні діри. Це області відкритих силових ліній магнітного поля, які дозволяють сонячному вітру — потокам заряджених частинок (протонів і електронів), які виходять від Сонця в космос, — випаровуватися. Виникають гігантські хмари плазми з магнітними польовими лініями. Вони й зламують магнітне поле Землі, призводячи до збурень.

Як сонячна плазма пробиває захист? У районі полюсів відбувається розтин магнітної сфери. Тут виникає взаємодія плазми з атмосферними газами і полярне сяйво — оптичне явище, що супроводжується світінням верхніх шарів атмосфери.

Календар магнітних бур на вересень 2023 року

Коронарні викиди маси відправляють у бік Землі потік заряджених частинок. Для прогнозів наслідків цього явища використовують стандартні показники:

 • Глобальний індекс геомагнітної активності або Kp-index (К). Застосовується зі шкалою в діапазоні 0-9, де 0 означає «дуже низька буря», а 9 — «екстремальна буря».
 • П’ятибальна шкала G, розроблена Національним управлінням океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA). Враховує силу та інтенсивність бурі, а також описує рівень геомагнітного шторму.
 • Шкала типів спалахів на Сонці: А, В, С, М, Х.

Видання Earthsky зазначає, що сонячна активність у поточному 11-річному циклі вже перевищила очікуваний максимум. Дізнайтеся, що на нас чекає у вересні 2023 року.

Коли магнітні бурі у вересні 2023 року?

За даними NOAA, сонячна активність буде низькою з невеликою ймовірністю спалахів М-класу. За останніми даними монітора геомагнітної активності Meteoagent, найбільш значущі коливання геомагнітного поля Землі очікуються 6-10, 13 і 14-20 вересня. Значення інтенсивності можна оцінити за допомогою розрахункових показників:

 • 6-10 вересня — K-index 3 (низька штормова активність);
 • 13 вересня — K-index 4 (середня штормова активність);
 • 14-20 вересня — K-index 3 (низька штормова активність).

Отриманий прогноз сонячних спалахів і штормів розраховується за допомогою супутникових систем і наукових міжнародних метеорологічних лабораторій по всьому світу. У вересні його також обговорять на заході — Міжнародній конференції з геомагнітних бурь і сонячної активності (США).

Вплив і рекомендації для магнітних бур вересня

Електрони і протони з потоку заряджених частинок від Сонця досягають Землі через 30-72 години. Вони взаємодіють з її магнітним полем і атмосферою. На думку Ешлі Стрікленд, оглядача CNN з питань науки і космосу, це призведе до полярних сяйв, вимкнення радіозв’язку, збоїв у роботі супутників і в електромережах. Це ще й реальна загроза для пілотованих космічних польотів. Не менший вплив відчує й організм людини.

У вересні в зоні ризику перебувають люди з нестійкими психологічними станами, схильні до серцево-судинних захворювань і ті, у кого є хронічні хвороби. Внаслідок магнітних бур можливий такий вплив на організм:

 • Головний біль, запаморочення, слабкість.
 • Порушення концентрації уваги.
 • Стрибки тиску, порушення серцевого ритму.
 • Біль у суглобах і м’язах.
 • Дратівливість, тривожність, апатія.
 • Сонливість протягом дня та безсоння.

Вираженість симптомів знизить дотримання питного режиму, перехід на легко засвоювану їжу. Від алкоголю, сигарет і міцної кави краще відмовитися. Допоможуть прогулянки на свіжому повітрі, помірна фізична активність, повноцінний відпочинок і сприятливе оточення.

Через спалахи на поверхні енергія Сонця розсіюється в усіх напрямках, включно із земною поверхнею. Магнітні бурі, спричинені цим явищем, становлять великий науковий і практичний інтерес, оскільки впливають на жителів планети Земля. Враховуйте графік геомагнітної активності вересня, щоб планувати життя і легше переживати космічні сюрпризи.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

You may also like

Привітання з Днем авіації України 2023 — вірші, проза, листівки

Привітання з Водохрещем 2023

Вірші з днем народження 2023

Привітання з Великоднем 2023 + вірші, листівки з Пасхою

Привітання з 8 березня 2023 для всіх жінок України

Останній дзвоник 2023 — привітання, подяки, листівки

close