Корейський Новий рік 2023: коли святкують, традиції

У країнах Сходу святкування Нового року має цікаві особливості, а саме торжество вважають головною подією року. Коли його відзначають у Кореї, яких традицій дотримуються? Про підготовку та зустріч свята розповів автор книг про традиції Кореї Кім Сан Нам та історик Сергій Курбанов.

Дата і точний час настання корейського Нового року

Корея гармонійно поєднує у своїй культурі стародавні традиції та сучасні технології, життя за григоріанським і місячним календарем. У чому сенс корейського Нового року, важливість якого закріплена на державному рівні, і коли його відзначатимуть 2023 року?

Хоча статус національного свята корейський Новий рік отримав лише 1989 року, це головне щорічне свято в житті кожного жителя країни багато століть поспіль, а також данина поваги нації до її коріння і предків. Коли корейський Новий рік 2023? Соллаль за місячним календарем цього року відзначають у неділю, 22 січня, опівночі. В Астані в цей час буде 21:00.

У Країні ранкової свіжості Новий рік вважають початком весни, тому інші назви Соллаля звучать як «глава року», «перший ранок», «перший місяць», «перший день». Для корейців Новий рік стає початком нового циклу і нової сторінки в житті. Торжество припадає на перший місяць місячного календаря, на перший молодик після зимового сонцестояння і належить до перехідних свят.

Соллаль прив’язаний до дати зимового сонцестояння, тому в різні роки його відзначають у різні числа. Щоб дізнатися точний день, необхідно звіритися з місячним календарем. Корейський Новий рік завжди припадає на кінець січня-початок лютого.

Новорічні канікули — важливий привід зібратися в родовому гнізді. Кількість офіційних вихідних днів у країні не така велика, а практика перенесення урочистості з вихідного дня на наступний у разі його збігу ніде не використовується.

Сучасні корейці не можуть святкувати п’ятнадцять днів поспіль з молодика до повного місяця. У календарі свят зазначено, що в січні з нагоди Соллаля буде три вихідні дні, вони припадають на період 21-23 січня. Щоб продовжити свята, багато працівників беруть додаткові дні відпустки, а роботодавці охоче їх видають. Усі заздалегідь беруть квитки і продумують маршрути, щоб вчасно дістатися додому.

Головний день урочистості — другий, у 2023 році — 22 січня. У Кореї слідують східному гороскопу, тому 2023 року тут святкують настання періоду правління Чорного Водяного Кролика.

Як святкують корейський Новий рік?

Це сімейна урочистість, тож до свята приводять до ладу і прикрашають житло, вбираються, дарують подарунки та квитки на концерти, готують особливі страви, проводять ритуали на згадку про предків, ходять у гості та приймають гостей у себе вдома.

Щоб зберегти традицію зустрічі світанку нового року, прийняту ще в державі Корьо і Чосон, корейці вирушають зустрічати перші промені сонця 1 січня. Вони відвідують національні парки Сораксан і Одесан, їдуть до Жовтого, Японського моря або Корейської протоки, підіймаються в гори.

Потім усі готуються до Соллаля. Будинки прикрашають зображеннями тигра і курки: вони відлякують злі сили і привертають у дім достаток і благополуччя. На воротах і стінах розвішують спеціальні захисні символи і сита з рисової соломи (покчорі), які ловлять удачу і щастя.

Кім Сан Нам, автор книги «Корейські легенди», пише, що у святкову ніч корейці обов’язково ховають усе взуття, щоб його не вкрали нічні примари, та обкурюють житло димом із бавовни й насіння чилі.

Перший день проводять у сімейному колі. На столі з’являються традиційні корейські страви:

  • Охолоджене рисове вино.
  • Каша з п’яти злаків і м’ясо на реберцях.
  • Коржі тток, зроблені з рису з додаванням горіхів і меду, а також манду — національний різновид пельменів.
  • Ттоккук — суп із галушками та зеленою цибулею, за яким корейці вимірюють кількість прожитих років.

Миски з їжею шикуються на столі в строгому порядку з урахуванням розташування сторін світу і кольорами: червоні страви — на східній стороні столу, а білі — на західній. Між ними розставляють таблички з іменами померлих предків і дари для них. Сергій Курбанов у книзі «Історія Кореї. З давніх-давен до початку XXI століття» пише, що до застілля був приурочений ще й шаманський ритуал «антаєк» (‘мирний дім’).

Другий день зустрічають у традиційному вбранні (сольбім і ханбок), а старший син або онук проводить особливу поминальну церемонію підношення чаю «чхаре». Він віддає данину поваги чотирьом поколінням покійних. Потім корейці відвідують могили предків.

Головна трапеза свята починається з ритуалу «себе», коли молодь вклоняється до землі старшинам. Відбувається обмін подарунками, ласощами та настановами. Потім слідує основна трапеза, де на швидкість з’їдають ттоккук. Трапезу відкривають страви з рису, а завершує десерт.

Крім застілля, корейці грають у традиційні ігри, як-от дитяча дзиґа пхен’ї, футбол із м’яким м’ячем чеґічхаґі, жонглювання камінчиками кон’ґіноліє та гойдалки-нольттвіґі. Будуть танці під веселу музику, запуск повітряних зміїв, спостереження за Місяцем.

День третій — відпочинок за межами будинку. Багато жителів вирушають у центр міста, де мер б’є в дзвін, вітаючи гостей і відганяючи злих духів.

Соллаль — це головне сімейне свято корейців. Щоб зрозуміти особливості його святкування, відтворити стародавні звичаї, необхідно вивчати та поважати їх, а також популяризувати, як це і роблять у Кореї.

Дізнавайтеся про все першими

Підпишіться і дізнавайтеся про свіжі новини Казахстану, фото, відео та інші ексклюзиви.

close