10 видів квітів маку та поради щодо їх вирощування

Девід Больє — експерт з ландшафтного дизайну та фотограф рослин з 20-річним досвідом.

Дебра ЛаГаттута — майстер-садівник з більш ніж 30-річним досвідом вирощування багаторічних і квітучих рослин, контейнерного садівництва та овочівництва на грядках. Вона є провідним садівником у програмі Plant-A-Row, яка пропонує тисячі фунтів органічно вирощених овочів місцевим продовольчим банкам. Дебра є членом наглядової ради Spruce Garden Review Board.

Факт перевірено

Джессіка Врубель має досвід роботи в якості письменника та редактора, працювала в різних виданнях, газетах та публічних бібліотеках, допомагаючи з довідковою літературою, дослідженнями та спеціальними проектами. Окрім журналістського досвіду, вона вже понад 15 років викладає теми здоров’я та благополуччя як в аудиторії, так і за її межами.

Трендові відео

Загальна назва мак відноситься до багатьох видів щонайменше 12 родів. Вони належать до підродини макових (Papaveroideae) родини макових (Papaveraceae). Незважаючи на заплутану генетичну лінію, квіти маку знайомі більшості людей, їх можна впізнати за схожими на цигарковий папір квітками. Забарвлення квітів маку варіюється від білого до яскраво-червоного та оранжевого. Існують також кремові, жовті, сині та фіолетові маки.

Ось 10 сортів маку, про які варто знати, включаючи ті, за якими легко доглядати, і ті, які складніше вирощувати.

Попередження

Більшість видів маку токсичні для людей і домашніх тварин через вміст алкалоїдних сполук.

Символіка маку

Квітка маку вважається особливою через своє значення. Зокрема, червоний мак символізує пам’ять, стійкість і мир. Багато людей носять мак у дні пам’яті загиблих солдатів.

Мак східний (Papaver orientale)

Один з найвідоміших видів маку — мак східний, що походить з Азії. Ця багаторічна садова рослина є поширеною особливістю північних садів, з її пір’ястим листям і помаранчевими, червоними або лососевими квітами, які цвітуть у червні та липні. Серед популярних сортів — ‘Allegro’ (карликова форма, що виростає до 18 дюймів), ‘Beauty of Livermere’ (криваво-червоні квіти, що досягають 2-3 футів), ‘Fatima’ (білі квіти, облямовані рожевим), ‘Patty’s Plum’ (сливово-рожеві квіти, що виростають до 30 дюймів) і ‘Princess Victoria Louise’ (рожеві квіти, що досягають 36 дюймів). Хоча люди зазвичай вирощують східний мак через його пишне цвітіння, його пір’ясте листя також є привабливим. Влітку листя зникає, коли рослина впадає в стан спокою, але восени з’являється новий набір прикореневих листків. Це листя перезимує, надаючи зимового інтересу в районах, де випадає лише невеликий сніг.

 • Зони морозостійкості USDA: 3-9 (залежить від сорту)
 • Зрілий розмір: 20-36 дюймів заввишки
 • Світло: Повне сонце
 • Потреби в ґрунті: Вологий, добре дренований

Мак фландрський, мак Ширлі (Papaver rhoeas)

Відомий як звичайний або фландрський мак, цей вид дико ріс на полях битв Першої світової війни, ставши символом війни завдяки згадці у відомому вірші «На полях Фландрії». Громадяни Сполученого Королівства одягають цю яскраву оранжево-червону квітку на честь Дня пам’яті 11 листопада. Один з його не менш відомих сортів, мак Ширлі, є більш популярною ландшафтною рослиною, доступною в помаранчевому, рожевому, фіолетовому, білому та жовтому кольорах. Він походить з Європи, Азії та Африки. Хоча мак фландрський та його різновиди є однорічними рослинами, вони настільки вільно самосіються, що натуралізуються таким чином, що стають багаторічними рослинами. Це може бути гарним вибором для садівників на Півдні, які мають проблеми з холодолюбивими багаторічними видами. У теплому кліматі насіння можна висівати восени або взимку.

 • Зони морозостійкості USDA: 1-10
 • Зрілий розмір: 9-18 дюймів заввишки
 • Світло: Повне, часткове сонце
 • Потреби в ґрунті: Добре дренований

Опійний мак (Papaver somniferum)

Хоча він належить до того ж роду, що й багато популярних садових маків, вам краще триматися подалі від цього: опійний мак, з якого отримують героїн та інші опіатні наркотики. Цей мак з Туреччини має яскраві рожеві, червоні, фіолетові або білі квіти, характерне сіро-зелене листя і вищі квіти, ніж у більшості інших видів маку. Вирощування Papaver somniferum у Сполучених Штатах дозволено лише для садівництва та насінництва; виробництво опіуму з маку є незаконним. Більшість великих роздрібних торговців насінням продають насіння маку, і лише деякі з них згадують про законність. Перш ніж вирощувати цю рослину, перевірте місцеві та державні органи влади, чи існують якісь обмеження у вашій місцевості.

 • Зони морозостійкості USDA: 3-8
 • Зрілий розмір: від 3 до 4 футів.
 • Світло: Повне, часткове сонце
 • Потреби в ґрунті: Вологий, добре дренований

Ісландський мак (Papaver nudicaule)

Не всі маки так легко вирощувати, як мак східний. Прикладом може слугувати ісландський мак, також відомий як арктичний мак. Це недовговічна багаторічна рослина, але як багаторічна вона працює тільки в північному кліматі. В інших місцях його зазвичай вирощують як однорічну рослину, але він може взагалі не рости в регіонах з теплим і вологим літом. Ісландські сорти маку доступні з яскраво-жовтими, білими, лососевими, рожевими та рожевими квітами.

 • Зони морозостійкості USDA: 2-7
 • Зрілий розмір: 12-24 дюйма заввишки
 • Світлий: Повне, часткове
 • Потреби в ґрунті: Багатий, добре дренований

.

Гімалайський мак (Meconopsis grandis)

Гімалайський мак технічно є маком, оскільки його рід належить до родини Papaveraceae, але він не є представником роду Papaver, до якого належить більшість садових маків. Хоча квітки папірусу мають знайомий нам вигляд макової квітки, вони мають незвичайний небесно-блакитний відтінок і досить великі — до 5 дюймів у діаметрі. Не помиліться: ці рослини складно вирощувати від початку до кінця. Насіння може важко проростати, рослини потребують постійної вологи (але не терплять перезволоження), а також помірних температур влітку і взимку (не надто спекотно, не надто холодно). Якщо ви не зможете імітувати умови їхнього рідного гімалайського середовища — лісисту місцевість, оповиту прохолодним туманом, — ваші шанси на успіх будуть невеликими. Але якщо вам це вдасться, ви заслужили право похвалитися своїми успіхами.

 • Зони витривалості USDA: 3-7
 • Зрілий розмір: 3-4 фути заввишки
 • Світло: часткове
 • Потреби в ґрунті: Вологий, добре дренований

Мак шлейфовий (Macleaya cordata)

Шлейфовий мак — ще одна нехарактерна квітка маку. Його квітки не мають звичної чашоподібної форми, а натомість утворюють довгі волоті (шлейфи) білого цвітіння разом з великими зубчастими листками. Замість того, щоб бути красивим і складним у вирощуванні, як гімалайський мак, він менш привабливий і досить простий у вирощуванні — настільки простий, що переходить в категорію інвазивних. Ця багаторічна рослина з Азії агресивно поширюється за допомогою кореневищ і самосіву (якщо вона не мертва). Тож для багатьох мак зі шлейфом виявляється одним з тих прекрасних варварів — милою, але небезпечною рослиною, яка в кінцевому підсумку стає небажаною рослиною у вашому саду.

 • Зони морозостійкості USDA: 6-8
 • Зрілий розмір: 4-9 футів заввишки
 • Світлий: Повне, часткове
 • Потреби в ґрунті: Вологий, добре дренований

Чистотіл великий (Chelidonium majus)

Звичайний придорожній мак, великий чистотіл рідко висаджують навмисно. Цей дещо компактний дворічник цвіте жовтими квітами з травня по серпень, а його самосів настільки агресивний, що його буває важко викорінити навіть у ретельно доглянутому саду. На більшій частині Середнього Заходу та Північного Сходу він є небезпечно інвазивним і витісняє місцеві види, а також є токсичним. Але не плутайте цей вид з чистотілом малим (Ranunculus ficaria), який є членом клану жовтецевих, а не родини макових. Він дещо схожий на чорнобривці болотні, і його також слід уникати, хоча деякі сорти виведені для кращої поведінки.

 • Зони морозостійкості USDA: 4-8
 • Зрілий розмір: 12-24 дюйма заввишки
 • Світлий: Повне, часткове
 • Потреби в ґрунті: Багатий, вологий, добре дренований

Кровохлебка (Sanguinaria canadensis)

Любителі польових квітів іноді дивуються, коли дізнаються, що кровохлебка належить до родини макових. Це низькоросла, безстеблова рослина, листя і квітконоси якої ростуть прямо з землі. Цвіте білими, іноді з рожевим відтінком, квітками на початку весни. На відміну від більшості маків, які люблять сонце, цей вид віддає перевагу тінистим умовам, що робить його чудовим вибором для садівників, які шукають місцеві види для тінистих місць. Загальна назва походить від червонувато-оранжевого кольору соку, який виділяється при розрізанні коренів.

 • Зони морозостійкості USDA: 3-8
 • Зрілий розмір: 12-14 дюймів заввишки
 • Світло: Часткове, тінь
 • Потреби в ґрунті: Багатий, вологий, добре дренований

.

Каліфорнійський мак (Eschscholzia californica)

На відміну від східних маків, каліфорнійський мак у більшості регіонів є однорічною рослиною, що завершує свій життєвий цикл за один вегетаційний період. На початку літа ці квіткові красуні вкривають великі площі своїми яскравими шовковистими пелюстками та синьо-зеленим, схожим на папороть, листям. Ці північноамериканські уродженці посухостійкі, недорогі у вирощуванні і можуть рости на бідних ґрунтах, що робить їх чудовими кандидатами для польових квітників.

 • Зони морозостійкості USDA: 6-10
 • Зрілий розмір: 12-18 дюймів заввишки
 • Легка: Повне
 • Потреби в ґрунті: Добре дренований

Мак Матілія (Romneya coulteri)

Мак Матілія також називають деревовидним маком. Його назва походить від імені вождя Матілії, вождя одного з корінних племен у 1800-х роках, яке жило в Каліфорнії та північній Мексиці, де росте ця рослина. Це біла квітка з шістьма зморшкуватими пелюстками та яскраво-жовтими тичинками, яка навесні приваблює бджіл. Рослина агресивна і поширюється під землею за допомогою кореневищ. Росте в сухому, схожому на пустелю кліматі і є посухостійким. Ці високі красуні можуть стати прекрасним доповненням до вашого саду, але подумайте про використання контейнерів, щоб тримати їх поширення під контролем.

 • Зони морозостійкості USDA: 8-10
 • Зрілий розмір: 6-10 футів заввишки
 • Легка: Повне
 • Потреби в ґрунті: Добре дренований

Мак має різноманітні яскраві кольори квітів і є популярною декоративною рослиною. Він культивується вже понад 5 000 років, його вирощували стародавні цивілізації через його лікувальні властивості, красиві квіти та макове насіння. Залежно від виду та зони вирощування, мак може бути однорічним (відмирає після одного вегетаційного періоду), багаторічним (повертається щороку) або дворічним (завершує свій життєвий цикл за два вегетаційні періоди). Деякі з них навіть помирають після цвітіння, а більшість з них в’януть після зрізання, що не робить їх гарною квіткою для вази.

Поради

 • Сійте навесні; багато видів легко пересіваються
 • Висаджуйте на повному сонці і в добре дренованому ґрунті
 • Зберігайте ґрунт злегка вологим
 • Мертва голова, щоб заохотити більше цвітіння

Якщо вас зацікавили маки і ви хочете знайти інші квіти, схожі на них, зверніть увагу на анемони.

Джерела статей

The Spruce використовує тільки високоякісні джерела, включаючи рецензовані дослідження, щоб підтвердити факти в наших статтях. Ознайомтеся з нашим редакційним процесом, щоб дізнатися більше про те, як ми перевіряємо факти і забезпечуємо точність, надійність і достовірність нашого контенту.

 1. Papaver somniferum. Державна сільськогосподарська служба Північної Кароліни.
 2. Опіум. Адміністрація з контролю за наркотиками.
 3. Кулінарний мак. Маунт-Вернон Північно-Західний Вашингтонський науково-дослідний і навчальний центр. Університет штату Вашингтон.
 4. Чистотіл. Департамент природних ресурсів штату Вісконсін.
 5. Історії за кількома улюбленими назвами квітів . Сільськогосподарські та природні ресурси. Каліфорнійський університет.
close