Як зробити акваріум своїми руками?

Як зробити акваріум своїми руками? - Ветеринар

Більшість із нас люблять тварин. Хтось любить тримати вдома собаку або кота, а хтось любить щось більш екзотичне. Ці люди зазвичай тримають скунсів, хамелеонів або єнотів. А комусь цікавий спокій, що приносить спостереження за рибками.

Як зробити акваріум своїми руками? - Ветеринар

Ось цій категорії людей якраз і буде цікаво, як зробити акваріум власними руками вдома.

З якого скла роблять?

Перед тим як розбиратися в безпосередньому процесі виготовлення, потрібно визначитися, що потрібно для цього в плані інструментів і матеріалів. Досить важливим з’явиться питання про те, яке вибрати скло. Для створення акваріума підійде не кожне. Зазвичай його сорти позначаються літерою М з якою-небудь цифрою.

Найкраще буде застосовувати для цього сорт М1. Він вважається досить високим, а це означає, що з нього вийде, дійсно, надійний саморобний акваріум.

У багатьох випадках краще застосовувати скло не нижче категорії М3. Все, що нижче, вже не зможе підійти через невисокі характеристики міцності.

Найкраще не вигадувати велосипед, і для створення акваріума взяти зазвичай вітринне скло.

Також підійде силікатне або акрилове скло.

Перед покупкою потрібно ретельно оглянути, щоб воно було незбиране, не гнуте, і на ньому не було якихось вкраплень, тріщин і подряпин. Якщо на ньому існують якісь плями, то їх здатне усунути полірування.

Другим ключовим фактором вибору буде товщина. Щоб вибрати скло достатньої товщини, слід взяти до уваги характеристики майбутнього резервуара. Обсяг акваріума можна визначити за такою формулою: V=LxAxH, де L — довжина, H — висота, A — ширина, V — об’єм.

Кожен параметр надає можливість визначитися з параметрами майбутнього акваріума. Розрахунки здійснюються просто, після цього обчислюється потрібна товщина скла. Але зазвичай стандарти в цьому питанні приблизно такі:

 • ємність до 20 літрів повинна мати скло з товщиною 3 мм;
 • до 30 літрів — 4 мм;
 • до 80 літрів — 5 мм;
 • до 150 літрів — 6 мм;
 • до 200 літрів — 7-8 мм;
 • до 300 літрів — близько 10 мм.

Вирішальним моментом будуть інакше кажучи жорсткі ребра. Це спеціалізовані скляні смуги, що мають ширину до 5 сантиметрів. Завдяки їм ємність отримує стійкість до водного напору. Їх необхідно використовувати за будь-якого обсягу акваріума, щоб надати йому додаткової міцності.

Але, взагалі, ці ребра вважаються обов’язковою умовою, якщо довжина резервуара стане понад 50 сантиметрів.

Плюс до цього, вони дають можливість застосовувати зверху покривне скло, і завдяки їм перевозити резервуар стане значно легше.

Ще один важливий аспект полягає в тому, що за довжини акваріума понад півтора метра мають бути не тільки жорсткі ребра, а й спеціалізовані стяжки, що теж збільшує надійність акваріума.

Ще один відповідальний момент, який впливатиме на вибір скла — форма акваріума. Вона може бути:

 • прямокутна;
 • кругла;
 • панорамна;
 • квадратна.

Тут усе залежить уже від побажань людини.

І в принципі вдома можна зробити ємність будь-якої форми, крім круглої. Така ємність з опуклим боком може бути виконана виключно склодувом.

Колір скла теж може мати значення. Але зазвичай категорії ємностей, що розглядаються, створюються з прозорого або з зеленого скла.

Щойно скло було підібрано, його потрібно згідно з правилами розкроїти. Тут тут потрібно відразу зазначити, що самостійно робити це не варто з таких причин:

 • висока складність процесу;
 • досвідчений скляр має для якісного розкроювання скла спеціальне обладнання.

Щонайменше ці дві причини говорять про те, що краще звернутися по допомогу до фахівця.

Підготовка

Якщо, наприклад, ми говоримо про підготовку, то вона включає в себе кілька етапів. Насамперед необхідно визначитися, який герметик буде використовуватися. Потрібно, щоб він був максимально якісним, тому що власне від нього залежить, чи не буде надалі де небудь протікати резервуар з рибками. Зрозуміло, є безліч різних субстанцій, які можуть скріплювати між собою відрізки скла.

Але якщо, наприклад, ми говоримо про склад для акваріума, то він повинен мати такі критерії:

 • пластичність;
 • нетоксичність;
 • максимальна міцність;
 • швидке схоплювання;
 • простота нанесення;
 • високі адгезійні показники;
 • високий експлуатаційний термін;
 • зовнішній гарний вигляд.

І всім таким критеріям відповідає герметик на силіконовій основі.

Під час його купівлі необхідно упевнитися, що у нього немає у власному складі різних домішок і він не вважається антибактеріальним. В іншому випадку, мешканці акваріума досить швидко загинуть.

На даний час він реалізується в трьох колірних рішеннях:

Останній зазвичай застосовується в ємностях до 100 літрів. Якщо резервуар буде високим, то краще підібрати перший варіант.

Крім того, потрібно мати певну низку матеріалів та інструментів:

 • ножі;
 • шпателі;
 • пензлики;
 • підкладки для щілин;
 • куточки з металу;
 • скотч для малярних робіт;
 • силікон із термопістолетом;
 • струбцини;
 • рулетка.

Крім того, знадобиться мати креслення або схеми майбутньої конструкції.

Це потрібно щонайменше для того, щоб реалізувати правильне розкроювання скла і зрозуміти, яка кількість використовуваних матеріалів знадобиться.

До того ж визначення розмірів майбутньої ємності дасть можливість переконатися в тому, що місце, де вона буде знаходитися, максимально підготовлене для цього.

Процес виготовлення

Коли всі матеріали були підготовлені, креслення і схеми виконані, можна починати безпосереднє виготовлення акваріума власними руками. Алгоритм створення відрізняється залежно від різних чинників: форми, розмірів, типу використовуваного скла, наявності чи відсутності кришки і так далі.

Тож розберемо важливі моменти створення такої ємності.

Стіни зі скла

Перший крок передбачає роботу зі склом. Йдеться про те, що потрібно створити саму конструкцію. Щоб це зробити знадобитися:

 • настелити на поверхню якийсь непотрібний килим або великий шматок тканини, щоб захистити підлогу від пошкоджень;
 • робимо спеціалізовані куточки-підставки власноруч для скла, вони зобов’язані бути паралельні один одному і розташовуватися вертикально;
 • тепер заклеюємо поверхню вздовж шва за допомогою спеціального скотча для малярних робіт;
 • на зрізи скла треба нанести герметик;
 • тепер на клейову суміш опускається скло;
 • виконується перевертання отриманої конструкції, і наносимо клей на зрізи;
 • знову проводимо заклеювання поверхні за допомогою скотча для малярних робіт, після цього розмазуємо клей і виконуємо притискання скла;
 • тепер закріплюємо ще одну бічну стінку акваріума;
 • формуємо поперечні і довгасті стяжки, після цього закриваємо поверхню за допомогою скотча;
 • потрібно почекати висихання поверхні.

Як тільки висихання сталося, потрібно максимально обережно приклеїти жорсткі ребра. Щоб це реалізувати, слід укласти резервуар набік, після цього приклеїти ребро за допомогою складу клею.

Якість склеювання залежить від ретельності намазування довгого боку додаткової конструкції.

Щоб клей висох, знадобиться почекати добу-дві. Після чого береться лезо і обережно обрізається зайвий клей, який знаходиться на швах. Усередині це можна і не робити, якщо застосовувався безбарвний і безпечний герметик. Після чого можна відклеювати будівельні клейкі стрічки.

Отвори

Здається, можна вже починати заповнювати резервуар водою. Але ні, перед цим потрібно виконати спеціалізовані технологічні отвори, щоб можна було провести шланги від найрізноманітніших фільтрів, дроти, розташувати якесь акваріумне приладдя тощо.

Найкраще їхнє розташування обмірковувати ще на тлі створення схеми резервуара, щоб точно бути впевненим, що вони не будуть нікому заважати, і що, взагалі, їх можна розмістити в певному місці.

Якщо акваріум виконаний з тонкого скла, то можна взяти зазвичай свердло для дерева, яке легко зможе виконати маленькі отвори в такому типі скла. Зазвичай їх проробляють на бортах кришки з бічного боку ємності.

Якщо кришка впритул примикає до скляного полотна, то можна зробити кілька отворів і на протилежному боці, що дасть можливість краще провітрюватися ємності.

Ще один варіант, який роблять умільці, полягає в тому, що обережно відрізають шийку від скляних пляшок, після цього її ставлять краєм горлечка назовні. Після його ретельно фіксують по колу за допомогою силікону. Потім на подібні перехідники саморобного типу можна просто насадити шланги зовнішніх пристроїв забезпечення життя.

Кришка

Ще один елемент, який зобов’язаний мати хороший акваріум — кришка. На думку декого, резервуар із рибками обійдеться без неї. Але насправді це не так. Кришка захищає резервуар від потрапляння різного сміття і бруду з навколишнього середовища у воду. Крім того, її наявність не дасть можливість рибкам вистрибнути назовні і померти. Вона має бути легкою, легко зніматися і виготовленою з матеріалів, які стійкі до вологи. У переважній більшості випадків на неї і фіксується освітлення.

Якщо ви все таки захотіли зробити кришку, то краще виконати її із пластику або плексигласу.

Нечасто використовується щоб її зробити скло силікатного типу або ПВХ. Підбір матеріалу залежить від розміру акваріума і маси самого матеріалу.

Але розглянемо загальний процес на прикладі застосування пластику. Для створення кришки можна взяти пластик із товщиною приблизно 3 міліметрів. Здається, що можна взагалі не мучитися, а просто покласти пластикове полотно на стінки резервуара. Але тоді буде припинено доступ повітря рибам, що загрожує їм загибеллю. У зв’язку з цим необхідно додатково зробити такі собі борти, що дозволять підняти кришку на маленьку висоту.

Якщо є ємність із досить значним об’ємом і фізичними розмірами, то кришка буде довгою. Тоді для збільшення її міцності можна зробити і для неї спеціалізовані пластикові жорсткі ребра.

Смуги пластику слід кріпити одна до одної за допомогою відповідного складу клею.

А якщо розміри кришки великі, то краще закріпити її кути, застосовуючи металевий куточок.

На поверхню всередині кришки можна закріпити алюмінієві смуги. Це дасть можливість закріпити її і приготувати місце для закріплення обладнання для освітлення.

До речі, процес не буде повним, якщо не вирішити питання прикріплення кришки до самого акваріума і монтаж на неї обладнання для освітлення. Як тільки кришка була виконана, і клей повністю висох, можна починати здійснення її фіксації на акваріумі. Для цього необхідно застосувати маленькі навіси. Ще один хороший варіант для цього — застосування електротехнічного короба. Його ширина залежить від товщини пластику і скла. Ззаду кріпляться петлі. Варіант, як їх закріпити, вам обирати: можна або пригвинтити їх болтами, або просто приклеїти.

Щоб кришка зручно відкривалася, не буде зайвим зробити в передній частині неї виріз.

Власне через нього можна буде насипати рибкам корм, що звільнить від необхідності регулярно закривати і відкривати кришку.

Якщо говорити про освітлення, то слід його підбирати досить скрупульозно.

Без нього обійтися не можна в жодному разі, адже якщо рибки ще якось можуть жити без штучного світла, то рослинам воно буде життєво необхідним для росту.

Та й його відсутність буде причиною розмноження різних паразитів і бактерій. Палітру кольорів потрібно вибрати самостійно, але світловий показник освітлення не має бути нижчим за 60 Ra. І що більші розміри й об’єм акваріума, то цей показник має бути вищим. Зазвичай ламп має бути дві, і вони мають бути люмінесцентного типу, адже під час роботи абсолютно не нагріваються, а це означає, що не можуть стати джерелом збільшення температури води. А саме закріплення ламп на кришці зазвичай відбувається з використанням пари болтів з обох боків. Так буде закріплюватися як перша, так і друга лампа.

Таким чином, ми змогли виконати не тільки кришку, а й закріпити її на акваріумі та реалізувати монтаж обладнання для освітлення.

Рекомендації фахівців

І нарешті кілька рекомендацій, які допоможуть акваріумістам-початківцям зробити акваріум, витративши на це мінімум часу.

Перший вкрай відповідальний момент, про який небагато було сказано — слід використовувати тільки спеціалізовані герметики без антибактеріальних властивостей. А річ у тім, що герметиків присутнє на сучасному на ринку чимало, але лише маленька частина може реалізувати хорошу герметизацію простору між двома частинами скла. Причина такого — ковзаюча поверхня самого матеріалу.

Крім того, часто подібні склади мають антибактеріальні властивості. Їх не можна в жодному разі застосовувати при розробці акваріума, оскільки вони будуть причиною смерті всього живого в резервуарі.

Порада друга полягає в тому, що в ємності великих розмірів і об’єму дуже і дуже просто підтримувати баланс газів і поживних речовин у воді.

Тому акваріумісту-початківцю варто задуматися і знайти можливість вибрати не на користь невеликого акваріума, а на користь якомога більшого резервуара.

Не звертаючи уваги на солідні розміри, доглядати за рибками в такій місткості буде дуже і дуже просто, ніж якщо придбати якийсь 30-літровий чи 50-літровий акваріум.

Ще одна корисна порада — коли використовується герметик, то в ньому не повинно залишитися повітряних бульбашок. А річ у тім, що ці порожнечі потім можуть виявитися причиною протікання, адже зрозуміло, що через систематичний вплив води колись властивості герметика псуватимуться, і така бульбашка надалі може якраз стати місцем, у якому й почнеться протікання акваріума. І усунути його згодом може бути доволі нелегко аж до того, що виготовлений власноруч резервуар просто поламається.

Ще одна порада, яка теж буде важливою при розробці акваріума самостійно, — під час роботи з найрізноманітнішими поверхнями необхідно виконувати їх обробку за допомогою спирту або про всяк випадок ацетону.

Інакше кажучи, необхідно знежирити поверхні, щоб їх комфортно було приклеювати між собою, і їхня герметичність була, дійсно, найбільшою.

Загалом, зробити акваріум власними руками дуже просто, як на перший погляд здається. Єдине, про що потрібно не забувати — потрібно суворо дотримуватися всіх правил і норм створення такої ємності, щоб вона вийшла, дійсно, міцною, герметичною і прослужила значний час.

З порадами професіонала щодо склеювання акваріума власними руками можна ознайомитися в наступному відео.

close